Jak wygląda hydraulika w domku mobilnym?

Hydraulika w domku mobilnym

Instalacja hydrauliczna to jedno z niezbędnych elementów wyposażenia domu lub mieszkania. Jej zadaniem jest doprowadzenie i rozprowadzenie wody w pomieszczeniach. Dobrze zaprojektowana i wykonana pozwala cieszyć się ciepłą wodą i ogrzewaniem we wnętrzach domu. Producenci domów mobilnych wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które minimalizują awarię i gwarantują bezpieczeństwo ich użytkowania.

Co to jest instalacja wodno-kanalizacyjna?

Instalacja wodno-kanalizacyjna to system przewodów dzięki któremu rozprowadzana jest do budynku ciepła i zimna woda. Woda trafia do domku mobilnego lub modułowego bezpośrednio ze studni, z sieci miejskiej lub innego punktu poboru. Co ważne, instalacja w domku jest zaprojektowana w taki sposób, by nie uległa uszkodzeniu lub rozszczelnieniu podczas transportu – jest bardzo odporna na ugięcia i zmiany położenia podczas transportu.

Jak zaprojektowana jest instalacja kanalizacyjna w domku mobilnym?

Kanalizacja w domku mobilnym ma takie samo zastosowanie jak w domach czy mieszkaniach tradycyjnych. Dzięki niej ścieki oraz zużyta woda odprowadzane są w sposób grawitacyjny. Całość instalacji składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Część zewnętrzna znajduje się poniżej poziomu gruntu. Kanalizacja kończy się jednym lub dwoma odprowadzeniami od domku. Jest to typowa rura pcv do odejścia kanalizacji poza domek do ekologicznego szamba szczelnego lub do miejskiej kanalizacji ( o ile w pobliżu działki jest taka możliwość).

Instalacja wodna w domku modułowym

Instalacja wodna zimnej i ciepłej wody zaprojektowana jest w taki sposób, aby wodę można było spuścić na okres zimowy. Dzięki temu nie dojdzie do zamarznięcia rur i awarii. Korki zlewowe znajdują się w łatwo dostępnych miejscach do serwisowania pod podwoziem domku. W przypadku domków całorocznych instalacja jest zaprojektowana tak, aby nie doszło do zamarznięcia rur. Powszechnie stosuje się otulinę termiczną oraz specjalne kable grzewcze utrzymujące orurowania w dodatnich temperaturach.

W zależności od wersji ogrzewania domku, ciepła woda pozyskiwana jest:

  • z bojlera elektrycznego – terma o pojemności 50 lub 80 litrów – istnieje możliwość modyfikacji wielkości zbiornika;
  • z kotła gazowego lub pompy ciepła powietrze-woda – woda uzyskiwana jest wprost z kotła lub pompy ciepła i rozprowadzana do poszczególnych przyborów sanitarnych.

W domkach mobilnych umiejscowione są następujące odbiorniki instalacji:

  • prysznic,
  • umywalka,
  • miska ustępowa,
  • zlewozmywak ,
  • pralka,
  • zmywarka.

Ciepła woda rozprowadzona jest w systemie dwururowym wobec niewielkiej odległości od bojlera lub kotła do przyborów.

Ogrzewanie w domach modułowych i mobilnych

Najbardziej popularne sposoby ogrzewania domków mobilnych i modułowych to ogrzewanie elektryczne lub zasilane gazowo. Możliwe jest zastosowanie połączenie dwóch różnych rodzajów dla większej elastyczności instalacji domku. Ogrzewanie elektryczne można wykonać w dwóch wariantach:

za pomocą elektrycznych grzejników konwektorowych wieszanych na ścianach domku z regulacją i termostatem,
za pomocą ogrzewania podłogowego w postaci folii grzewczej z regulatorem i sterownikiem na ścianie każdego pomieszczenia.

Powyższe rodzaje wariantów można dodatkowo wyposażyć w zdalne sterowanie, na przykład za pomocą aplikacji w telefonie czy na innym mobilnym urządzeniu.

Ogrzewanie elektryczne w domku mobilnym to również pompa ciepła typu powietrze – woda, która zasila układ centralnego ogrzewania wodnego z grzejnikami w pomieszczeniach.

Ogrzewanie zasilane gazem to kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, które zasilają wodną instalację c.o. z grzejnikami na ścianach w pomieszczeniach.

Bez względu wyboru ogrzewania w łazience jest zastosowany grzejnik drabinkowy na którym można suszyć ręczniki.

W mobilnych domkach letniskowych instalacja c.o. wodna przewidziana jest na ogrzewanie wnętrza domku w okresach bez dużych mrozów. System jest wykonany tak, by była możliwość wypuszczenia wody po zakończeniu sezonu, co pozwoli nam uniknąć awarii.

W domkach całorocznych instalacja c.o. wodna przewiduje pracę instalacji przez cały rok – płyn zapełniający orurowania i grzejniki stanowi koncentrat odporny na zamarznięcie do temperatury -15 ° C.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Jak zaprojektowana jest instalacja hydrauliczna w domkach mobilnych?

Instalacja hydrauliczna to system zewnętrzny i wewnętrzny w domku dzięki któremu rozprowadzona jest ciepła i zimna woda oraz wyprowadzane są nieczystości z domku.

Jak pozyskiwana jest ciepła woda w domkach modułowych i mobilnych?

Ciepła woda dostarczana jest z bojlera elektrycznego, kotła gazowego lub pompy ciepła powietrze – woda.

Jak ogrzewany jest domek mobilny i modułowy?

Domki ogrzewane są za pomocą elektrycznych grzejników konwektorowych lub za pomocą ogrzewania podłogowego w postaci folii grzewczej z regulatorem.