Czy do domku mobilnego można podłączyć miejską sieć kanalizacyjną i wodociągową?

Czy do domku mobilnego można podłączyć miejską sieć kanalizacyjną i wodociągową?

Domy mobilne, domy na kółkach są zaprojektowane w taki sposób, by wygodnie korzystać z nich na wakacjach lub przez cały rok. Każdy dom mobilny jest wyposażony w instalacje wodno- kanalizacyjne, które pozwalają podłączyć się do sieci miejskich. Poza instalacją wodno-kanalizacyjną, domki wyposażone są w ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Przed zakupem domu letniskowego warto zapoznać się ze stanem wszystkich instalacji i dowiedzieć się, czy na danej działce jest możliwość podłączenia się do sieci zewnętrznej.

Wygody w domku mobilnym – kanalizacja

Kanalizacja ma zadanie odprowadzenie płynnych nieczystości poza dom. Płyny, które należy usunąć z domu to wody gospodarcze oraz ścieki. W każdym domu zaplanowana jest odpowiednia instalacja składająca się z rur spustowych. Rury kanalizacyjne wykonane są z lekkich materiałów o dobrych parametrach hydraulicznych. Dzięki odpowiedniej jakości są łatwe w montażu, odporne na uszkodzenia.

Z czego składa się instalacja kanalizacyjna?

W skład instalacji kanalizacyjnej wchodzą:

  • rury,
  • łączki i kształtki,
  • rewizje (czyszczaki),
  • zawory odcinające,
  • wpusty podłogowe, odpływy,
  • syfon,
  • pion kanalizacyjny,
  • poziom kanalizacyjny,
  • przewody odprowadzające ścieki z zewnętrznej sieci kanalizacji (przykanalik),
  • rury wywiewne i zawory odpowietrzające,
  • przewody wentylacyjne,
  • studzienki rewizyjne,
  • elementy uzupełniające instalację kanalizacyjną: uszczelki, systemy mocowania rur, nakładki, materiały izolujące.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

O czym nie można zapomnieć podczas montażu kanalizacji?

Prawidłowy montaż instalacji pozwoli nam uniknąć niechcianych awarii. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas montażu? Pamiętajmy o weryfikacji wszystkich połączeń – czy są szczelne. Wybierzmy materiały odporne na korozję. Sprawdźmy, czy całość instalacji jest wykonana zgodnie z projektem – koniecznie sprawdźmy ułożenie, spadki, montaż. Przewody nie mogą być prowadzone nad przewodami elektrycznymi i gazowymi.

Co zrobić, gdy na działce nie ma miejskiej sieci wodociągowej?

Działki letniskowe bardzo często znajdują się w odosobnieniu. Unikając przed gwarem miasta bardzo często trafiamy na miejsca bez dostępu do oczywistych rozwiązań w aglomeracjach miejskich. Co możemy zrobić, gdy nie mamy możliwości podłączenia domku mobilnego do miejskiej sieci? Najprostsze rozwiązanie to montaż szamba do którego spłyną wszelkie nieczystości. Jedyny minus tego rozwiązania to fakt, że szambo należy regularnie opróżniać.

Jaka lokalizacja dla szamba będzie najlepsza?

Zgodnie z ustawą, budowa szamba może odbyć się bez pozwolenia jeżeli jego wielkość nie przekracza 10m3. Jeżeli zdecydujemy się na większy zbiornik, należy postarać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy złożyć pismo do urzędu gminy w którym podane zostaną dane techniczne szamba. Decyzja wydana musi być w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów. Lokalizacja szamba zawsze dobierana jest w obrębie działki z zachowaniem odpowiednich odległości. Szambo musi być oddalone: 5m od domku mobilnego, 2m od granicy działki i ciągów komunikacyjnych, 15m od studni.

Jaki rodzaj szamba w pobliżu domku mobilnego?

Jeżeli nasza działka nie ma możliwości połączenia się z siecią miejską, stajemy przed decyzją jakie szambo najlepiej spełni swoją rolę? To, na co musimy zwrócić uwagę to rozmiar szamba oraz materiał z jakich jest wykonany. Rozmiar szamba dobierany jest ze względu na poziom zużycia wody – pamiętajmy, że im więcej osób korzysta z domku, tym większy zbiornik będzie nam potrzebny. Poza wielkością, możemy wybrać rodzaj materiału z jakiego zrobiony jest zbiornik. Najpopularniejsze to zbiorniki stworzone z tworzyw sztucznych lub betonu. Na korzyść szamba betonowego przemawia fakt, że materiał jest trwalszym rozwiązaniem. Zbiorniki z tworzyw sztucznych są lżejsze, ale wymagają odpowiedniego zakotwiczenia.

Czy warto przyłączyć się do miejskiego wodociągu?

Domki mobilne są gotowe do podłączenia do sieci miejskiej lub do studni znajdującej się na terenie posesji. Przyłącze do sieci miejskiej nie jest tanim rozwiązaniem, ale w perspektywie bardzo opłacalne. Woda z sieci miejskiej jest pozbawiona zanieczyszczeń, regularnie podlega kontroli jakości i jest zdatna do picia. Woda ze studni wymaga zazwyczaj uzdatniania, a jej jakość nie zawsze będzie spełniała normy.

Czy jest możliwość podłączenia domku do miejskiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej?

Domek mobilny jest zaprojektowany w ten sposób, by bez problemu podłączyć się do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Co zrobić, jeżeli nie można podłączyć się na działce do miejskiej sieci kanalizacyjnej?

Popularnym rozwiązaniem jest budowa szamba w obrębie działki.

Czym różni się woda ze studni od miejskiej?

Woda miejska podlega regularnym badaniom, jest zdatna do picia.