Czy do domku mobilnego można podłączyć miejską sieć kanalizacyjną i wodociągową?

Czy do domku mobilnego można podłączyć miejską sieć kanalizacyjną i wodociągową?

Domy mobilne, domy na kółkach są zaprojektowane w taki sposób, by wygodnie korzystać z nich na wakacjach lub przez cały rok. Każdy dom mobilny jest wyposażony w instalacje wodno- kanalizacyjne, które pozwalają podłączyć się do sieci miejskich. Poza instalacją wodno-kanalizacyjną, domki wyposażone są w ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Przed zakupem domu letniskowego warto zapoznać się ze stanem wszystkich instalacji i dowiedzieć się, czy na danej działce jest możliwość podłączenia się do sieci zewnętrznej.

Wygody w domku mobilnym – kanalizacja

Kanalizacja ma zadanie odprowadzenie płynnych nieczystości poza dom. Płyny, które należy usunąć z domu to wody gospodarcze oraz ścieki. W każdym domu zaplanowana jest odpowiednia instalacja składająca się z rur spustowych. Rury kanalizacyjne wykonane są z lekkich materiałów o dobrych parametrach hydraulicznych. Dzięki odpowiedniej jakości są łatwe w montażu, odporne na uszkodzenia.

Z czego składa się instalacja kanalizacyjna?

W skład instalacji kanalizacyjnej wchodzą:

 • rury,
 • łączki i kształtki,
 • rewizje (czyszczaki),
 • zawory odcinające,
 • wpusty podłogowe, odpływy,
 • syfon,
 • pion kanalizacyjny,
 • poziom kanalizacyjny,
 • przewody odprowadzające ścieki z zewnętrznej sieci kanalizacji (przykanalik),
 • rury wywiewne i zawory odpowietrzające,
 • przewody wentylacyjne,
 • studzienki rewizyjne,
 • elementy uzupełniające instalację kanalizacyjną: uszczelki, systemy mocowania rur, nakładki, materiały izolujące.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Mobilheim A - ein großes Häuschen mit den Maßen 12×4 m oder 10,5×4 m, mit traditionellem Baukörper, großer Verglasung und einer Mischung aus Holz- und Graphitzubehör. Es gibt eine Vielzahl von Optionen für die Innen- und Außenausführung.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Mobilheim B - kompaktes kleinstes Modell mit den Maßen 8×3,5 (9×3,5, 9×4), funktionell, praktisch, platzsparend, mit traditionellem Korpus und reinem skandinavischem Design. Es gibt eine Reihe von Optionen für die Innenausstattung und Fassadengestaltung.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Mobilheim C - ein mittelgroßes Haus mit den Maßen 9,5×3,5 m oder 10,5×3,5 m, praktisch und funktionell, mit einem modernen Design in hellen, klaren Farben. Es gibt eine Vielzahl von Innen- und Außenausführungen.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D - ein 4,2 x 10,6 m oder 4,2 x 12,2 m großes Mobilheim mit modernem Aufbau, Flachdach, großen Glasflächen und Designer-Innenausstattung. Das Design kombiniert Holz oder Holzimitation mit graphitfarbenen Accessoires. Für die Innenausstattung und die Fassade stehen zahlreiche Varianten zur Verfügung.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E - ein großeß Mobilheim mit den Maßen 10,5×4 m oder 12×4 m, mit moderner Architektur mit vollverglaster Wohnzimmer-Giebelwand, minimalistischem Korpus und Designer-Interieur. Es gibt viele Möglichkeiten der Innen- und Fassadengestaltung.

O czym nie można zapomnieć podczas montażu kanalizacji?

Prawidłowy montaż instalacji pozwoli nam uniknąć niechcianych awarii. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas montażu? Pamiętajmy o weryfikacji wszystkich połączeń – czy są szczelne. Wybierzmy materiały odporne na korozję. Sprawdźmy, czy całość instalacji jest wykonana zgodnie z projektem – koniecznie sprawdźmy ułożenie, spadki, montaż. Przewody nie mogą być prowadzone nad przewodami elektrycznymi i gazowymi.

Co zrobić, gdy na działce nie ma miejskiej sieci wodociągowej?

Działki letniskowe bardzo często znajdują się w odosobnieniu. Unikając przed gwarem miasta bardzo często trafiamy na miejsca bez dostępu do oczywistych rozwiązań w aglomeracjach miejskich. Co możemy zrobić, gdy nie mamy możliwości podłączenia domku mobilnego do miejskiej sieci? Najprostsze rozwiązanie to montaż szamba do którego spłyną wszelkie nieczystości. Jedyny minus tego rozwiązania to fakt, że szambo należy regularnie opróżniać.

Jaka lokalizacja dla szamba będzie najlepsza?

Zgodnie z ustawą, budowa szamba może odbyć się bez pozwolenia jeżeli jego wielkość nie przekracza 10m3. Jeżeli zdecydujemy się na większy zbiornik, należy postarać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy złożyć pismo do urzędu gminy w którym podane zostaną dane techniczne szamba. Decyzja wydana musi być w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów. Lokalizacja szamba zawsze dobierana jest w obrębie działki z zachowaniem odpowiednich odległości. Szambo musi być oddalone: 5m od domku mobilnego, 2m od granicy działki i ciągów komunikacyjnych, 15m od studni.

Jaki rodzaj szamba w pobliżu domku mobilnego?

Jeżeli nasza działka nie ma możliwości połączenia się z siecią miejską, stajemy przed decyzją jakie szambo najlepiej spełni swoją rolę? To, na co musimy zwrócić uwagę to rozmiar szamba oraz materiał z jakich jest wykonany. Rozmiar szamba dobierany jest ze względu na poziom zużycia wody – pamiętajmy, że im więcej osób korzysta z domku, tym większy zbiornik będzie nam potrzebny. Poza wielkością, możemy wybrać rodzaj materiału z jakiego zrobiony jest zbiornik. Najpopularniejsze to zbiorniki stworzone z tworzyw sztucznych lub betonu. Na korzyść szamba betonowego przemawia fakt, że materiał jest trwalszym rozwiązaniem. Zbiorniki z tworzyw sztucznych są lżejsze, ale wymagają odpowiedniego zakotwiczenia.

Czy warto przyłączyć się do miejskiego wodociągu?

Domki mobilne są gotowe do podłączenia do sieci miejskiej lub do studni znajdującej się na terenie posesji. Przyłącze do sieci miejskiej nie jest tanim rozwiązaniem, ale w perspektywie bardzo opłacalne. Woda z sieci miejskiej jest pozbawiona zanieczyszczeń, regularnie podlega kontroli jakości i jest zdatna do picia. Woda ze studni wymaga zazwyczaj uzdatniania, a jej jakość nie zawsze będzie spełniała normy.

Czy jest możliwość podłączenia domku do miejskiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej?

Domek mobilny jest zaprojektowany w ten sposób, by bez problemu podłączyć się do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Co zrobić, jeżeli nie można podłączyć się na działce do miejskiej sieci kanalizacyjnej?

Popularnym rozwiązaniem jest budowa szamba w obrębie działki.

Czym różni się woda ze studni od miejskiej?

Woda miejska podlega regularnym badaniom, jest zdatna do picia.

de_DE