Ile metrów od sąsiada można postawić domek letniskowy?

Ile metrów od sąsiada można postawić domek letniskowy?

Wg przepisów prawa, budowa domków letniskowych wymaga mniej formalności niż budowa domu całorocznego. Warto jednak zapoznać się z MPZP, opisane są tam warunki zabudowy w danej okolicy. Dane te będą naszym kierunkowskazem podczas planowania wyglądu domu, zabudowy na działce.

Domek letniskowy – czym się charakteryzuje

Domek letniskowy to obiekt, który zamieszkuje się bądź użytkuje czasowo, np. w okresie letnim. To wolno stojący, parterowy budynek rekreacji indywidualnej. Jeżeli domek letniskowy nie będzie przekraczał 35 m2, można ominąć długi proces pozwoleń na budowę. Domki te można postawić na swojej działce na podstawie zgłoszenia. Odpowiednie dokumenty wraz ze szkicem i mapą należy złożyć w urzędzie gminnym.

Wymiary i odległości – MPZP

MPZP to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który powinien być dostępny w każdej gminie. Z jego treści dowiemy się czy budowa domku letniskowego w ogóle jest możliwa, jak ma wyglądać taki dom, czy jest możliwe by powstał budynek o danym charakterze (np. przemysłowym). Poza planem zagospodarowania, podczas planowania budy domu letniskowego musimy pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Pamiętajmy, że:

  • domek letniskowy musi stać 4 metry od granicy działki, gdy ściany mają otwory okienne i drzwiowe,
  • domek letniskowy może stać 3 metry od granicy działki, gdy ściany nie mają okien i drzwi.

Domek letniskowy w mieście

Rodzinne Ogródki Działkowe – w skrócie ROD to świetne rozwiązanie dla osób, które w obrębie swego miasta mogą cieszyć się kontaktem z przyrodą. Głównym celem działek w mieście jest integracja działkowców, możliwość uprawy ogrodu, spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Osoby, które użytkują działki nie są właścicielami, a jedynie dzierżawcami gruntu. Zarządca musi być poinformowany o naszych planach zabudowy, ponieważ to on wydaje pozwolenia. Popularnym rozwiązaniem na działkach jest stawianie niewielkich obiektów w których można przechowywać niezbędne narzędzia, schronić się przed deszczem lub spędzić weekend.

Budynek rekreacji indywidualnej

Przepisy Prawa Budowlanego wskazuje, że domek letniskowy może powstać bez pozwolenia na budowę, ale tylko gdy spełnione są następujące warunki:

  • budynek nie może mieć większej powierzchni niż 35 m2,
  • budynek musi być wolnostojący,
  • domek musi być jednokondygnacyjny,
  • na każde 500 m2 przypada jeden budynek letniskowy.

Domki letniskowe oczywiście mogą być większych rozmiarów, ale wówczas należy postarać się o pozwolenie na budowę.

Czy dom letniskowy może mieć antresolę?

Antresola to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w domkach letniskowych. Dzięki niej możemy zyskać w niewielkim rozmiarze domku dodatkową przestrzeń na przechowywanie lub dodatkowe pomieszczenie użytkowe – sypialnia lub kącik zabaw. Antresola musi być zakończona balustradą, a dostęp do niej najłatwiej otrzymać za pomocą schodów.

Domki letniskowe – rodzaje

Producenci domków letniskowych wyodrębniają kilka rodzajów: domki letniskowe mobilne, domki letniskowe modułowe, domki stacjonarne. Domki mobilne, domki na kółkach najczęściej nazywane domkami holenderskimi to nie są przyczepy kempingowe. Wyposażone w koła można dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Nie są trwale połączone z gruntem, łatwiej o ich postawienie – odpowiednia wielkość pozwoli nam uniknąć pozwoleń na budowę. Nowoczesne domy mobilne można kupić od producenta w pełni dostosowane do natychmiastowego zamieszkania. Domy te, zaraz po transporcie na działkę i podłączeniu do niezbędnych instalacji można w pełni użytkować. Domki mobilne produkowane są na zamówienie, więc na etapie projektowania można wybrać takie rozwiązania, które będą nam najbardziej odpowiadały. Na korzyść domów na kółkach przemawia również niska cena zakupu.

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Co to jest domek letniskowy?

Domek letniskowy to obiekt o określonym przeznaczeniu.

Ile metrów od sąsiada można postawić domek letniskowy?

Szukaj tych informacji w MPZP, możliwe, że każda gmina ma inne wytyczne.

Czy domek mobilny może być domem letniskowym?

Domki mobilne mogą być wykorzystywane jako domy całoroczne oraz domy letniskowe.