Kanalizacja w domku mobilnym: budowa, opróżnianie, czyszczenie

Kanalizacja w domku mobilnym: budowa, opróżnianie, czyszczenie

Domki mobilne nie różnią się niczym w kwestii podłączenia mediów od tradycyjnych domów. Każdy dom wyposażony jest w instalację wodno-kanalizacyjną. Jeżeli tylko działka na której postawiony jest domek posiada uzbrojenie, można podłączyć bez problemu do kanalizacji. Co w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci? Jak należy zbudować szambo i o nie dbać?

Budowa szamba – zacznijmy od przepisów

Jak zbudować szambo, by nie łamać przepisów? Wystarczy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dowiemy się, że zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych, gdzie nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Co ważne, nie mogą powstać również na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na powodzie oraz zalewanie wodami opadowymi.

W rozporządzeniu określono również, że zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych oraz urządzenia kanalizacyjne i zbiorniki powinny mieć do dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie na co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Jaki rodzaj szamba wybrać?

Zbiorniki na nieczystości występują w dwóch rodzajach. Inwestorzy mogą zdecydować, czy wybiorą zbiornik betonowy czy plastikowy. Czym się różnią między sobą? Szambo betonowe – niezwykle wytrzymałe, ciężkie zbiorniki, które dzięki dobrej konstrukcji są bezpieczne dla środowiska. Dostępne są modele jednoczęściowe lub wielokomorowe. Pokrycie szamba jest zrobione z płyty żelbetowej. Dzięki dużemu ciężarowi, łatwo osadza się na gruncie. W porównaniu z szambem plastikowym, jest tańsze w zakupie. Plastikowe, znacznie lżejsze od betonowego, można dostarczyć na działkę samochodem dostawczym. Możemy zapomnieć o dodatkowym koszcie związanym z transportem. Odporne na działanie czynników zewnętrznych, przetrwa wiele lat.

Gdzie szambo może się znajdować?

Wyznaczenie szamba odbywa się z uwzględnieniem wytycznych wynikających z rozporządzenia. Pamiętajmy zatem, że nie możemy dowolnie, z pominięciem przepisów budować szamba. W przepisach uwzględniona jest wielkość szamba. Wg tego podziału:

  • szambo o pojemności do 10m³ w zabudowie jednorodzinnej i rekreacji indywidualnej musi być zlokalizowane 5m od budynku(okien i drzwi), 2m od granicy sąsiedniej działki i drogi, 15 m od ujęcia wody;
  • szambo powyżej 10m³ musi być zlokalizowane 30 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, 10 metrów od ulicy/ciągu pieszego, 7,5 m od granicy działki sąsiedniej.

Poza przepisami, musimy pamiętać również o praktycznych aspektach – nieczystości będą usuwane poprzez szambiarkę, czyli nie możemy zapomnieć o tym, by wybrać miejsce do którego bez problemu dojedzie duży wóz.

Jeżeli zignorujemy przepisy i np. postawimy zbiornik bliżej studni to w przypadku jego rozszczelnienia możemy doprowadzić do skażenia wód podziemnych.

Polecane domy mobilne:

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Mobile house A - a large house, sized 12×4 m or 10.5×4, with a traditional shape, with large glazing, a mix of wood and graphite accessories. Many variants of the interior and facade finish are available.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Mobile house B - compact, the smallest model, with dimensions of 8×3.5 (9×3.5, 9×4), functional, practical, not taking up much space, with a traditional shape and pure Scandinavian style. Many variants of the interior and facade finish are available.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Mobile house C - a medium-sized house with dimensions of 9.5×3.5 m or 10.5×3.5 m, practical, functional, with a modern style, kept in bright, clean colors. Many variants of the interior and facade finish are available.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D - a large house with dimensions of 4.2 x 10.6 m or 4.2 x 12.2 m, with a modern block with a flat roof and large glazing, and with a designer interior. The house is designed in a style combining wood or wood imitation with graphite accessories. Many variants of the interior and facade finish are available.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E - a large house with dimensions of 10.5×4 m or 12×4 m, with modern architecture with a completely glass gable wall of the living room, with a minimalist shape and designer interior. Many variants of the interior and facade finish are available.

Opróżnianie szamba – dlaczego jest tak ważne?

Bez względu na to jaki typ zbiornika wybierzemy, należy pamiętać, że wymagają one opróżniania i czyszczenia. Zgromadzone w zbiornikach ścieki i odpady muszą być opróżniane przez profesjonalną firmę, która wyda poświadczające dokumenty. Należy je zachować jako dowód – właściciel posesji jest zobligowany do przełożenia dokumentów gdy zostanie poddany kontroli z urzędu. W zbiorniku zachodzą różne procesy chemiczne , których efekty są szkodliwe dla ludzi oraz środowiska.

Częstotliwość opróżniania zbiorników jest różna w zależności od wielkości produkcji w danym gospodarstwie. Inaczej produkowane są nieczystości w gospodarstwie jednoosobowym, a inaczej gdy jest czworo domowników plus zwierzęta. Im większy zbiornik i mniejsza ilość wytwarzanych ścieków, tym rzadziej będziemy musieli wzywać firmę oczyszczającą. Na rynku dostępne są specjalistyczne czujniki, które po zamontowaniu pozwolą nam kontrolować poziom nieczystości. Dzięki temu z wyprzedzeniem będziemy w stanie zaplanować wywóz nieczystości.

Czyszczenie szamba – zalety

Poza regularnym opróżnianiem, nie możemy zapomnieć również o czyszczeniu wewnątrz. Niestety, gęste pozostałości mogą być trudne do wychwycenia i mogą zostać na dnie. Zanieczyszczenia, które latami się odkładają na ściankach mogą doprowadzić do szybszego uszkodzenia zbiornika. Dlatego warto pamiętać, by stosować regularnie preparaty do czyszczenia. Dzięki temu odpady ulegną rozpadowi, znacząco poprawi się zapach, a opróżnianie szamba nastąpi w ułatwiony sposób. Nie zapomnijmy, by używać również preparatów chemicznych lub biologicznych do czyszczenia rur – to pozwoli nam przedłużyć żywotność instalacji.

Czy domki mobilne można podłączyć do miejskiej sieci?

Domek mobilny jest wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną.

Jakie są rodzaje zbiorników bezodpływowych?

Zbiorniki bezodpływowe są produkowane najczęściej z betonu lub z tworzysz sztucznych.

Jak wybrać odpowiednią wielkość szamba?

Wielkość szamba dobieramy na podstawie ilości produkowanych ścieków, wielkości działki oraz częstotliwości opróżniania.

en_GB