Ubezpieczenie domku mobilnego i modułowego

Ubezpieczenie domku mobilnego i modułowego

W domu mobilnym lub modułowym możemy przebywać przez cały rok lub tylko wtedy, gdy poczujemy taką potrzebę. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, nasz dom jest narażony na te same z pozoru niespodziewane zdarzenia. W każdej chwili może odwiedzić nas nieproszony gość i pozbyć nas majątku, natura może spowodować szkody, których nigdy moglibyśmy się nie spodziewać. W takich przypadkach ubezpieczenie domu może nas wybawić z opresji, a za otrzymane odszkodowanie możemy naprawić zniszczenia.

Co to jest dom mobilny, dom modułowy?

Dom mobilny nie jest trwale związany z gruntem a dzięki kołom w łatwy sposób można go przenieść w inne miejsce. Zazwyczaj są to obiekty niewielkich rozmiarów: od 30 do 60 m2. Podstawą jest stalowa rama, odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Można kupić w pełni wyposażony dom, który trafi do nas bezpośrednio z fabryki. Domy mobilne (m.in. domki holenderskie) są często wybierane na działki ponieważ świetnie sprawdzają się w roli domków letniskowych – są przestronne, dobrze zaprojektowane, kilkuosobowa rodzina w komfortowych warunkach spędzi wakacje lub weekend.

Dom modułowy to dobry pomysł dla osób pragnących w szybki sposób postawić na działce. Wśród ofert możemy odnaleźć domy o wielkości pozwalającej postawić na działce bez pozwolenia na budowę. Gotowe domy modułowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dostosowane do oczekiwań i potrzeb inwestora.

Wyżej wymienione typy budynków podlegają pod przepisy prawa budowlanego. Ma to duże znaczenie, dlatego że nie możemy bez odpowiednich decyzji starostwa postawić w dowolnym miejscu u siebie na działce budynku. Jeżeli zlekceważymy przepisy, możemy zostać posądzeni o samowolę budowlaną.

Co kryje się w domkach letniskowych? Co zapominamy zabezpieczyć?

Domki mobilne, domki holenderskie lub domy modułowe wykorzystywane są zazwyczaj w okresie letnim nie tylko przez właścicieli miejskich ogródków działkowych, ale również właścicieli działek poza granicami miast. Ponieważ lubimy spędzać w nich czas, dostosowujemy pomieszczenie we wszystkie wygody. W zasadzie te domy niczym nie odbiegają od tego w czym mieszkamy na co dzień. Otaczamy się wygodnymi meblami, wyposażamy wnętrze w artykuły gospodarstwa domowego. Co więcej, bardzo często przechowujemy np. rowery w sezonie zimowym czy inne sprzęty, których używamy sezonowo. To powoduje, że nasz dom letniskowy, domki holenderskie, komórki na narzędzia czy garaże stają się łupem dla złodziejów. Sprawdźmy zatem dla naszego bezpieczeństwa, czy możemy podpisać odpowiednią umowę, która będzie chroniła nas przed rabunkiem i zniszczeniem.

Na co zwrócić uwagę przy zawarciu umowy?

Każda firma ubezpieczeniowa powinna przeprowadzić z nami dokładny wywiad i dokonać analizy naszych potrzeb. Doświadczony ubezpieczyciel w szybkim czasie zada nam pytania, które pozwolą na przygotowanie oferty spełniającej nasze oczekiwania. Warto wybrać szeroki zakres ochrony, by w razie wypadku nie martwić o koszty napraw.

Zakres ochrony może być różny, koniecznie sprawdźcie co jest zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczenia mogą obejmować szkody nabyte w trakcie:

  • zdarzeń losowych – powódź, pożar, huragan,
  • włamania,
  • nietypowych sytuacji – niespodziewane zdarzenia, gryzonie przegryzą kable instalacyjne,
  • dewastacji – wyłamanie drzwi, wybicie szyby,
  • kradzieży z włamaniem.

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Co ubezpieczyć w domku mobilnym?

Oferta ubezpieczycieli pozwala nam dowolnie konfigurować zakres ubezpieczenia. Możemy ubezpieczyć wszystko, albo tylko to na czym najbardziej nam zależy. Nieruchomości, które podlegają umowie to mury, elementy zewnętrzne i stałe elementy. Nie zapomnijmy również o wyposażeniu(mienie ruchome).W skład mienia ruchomego domku letniskowego wchodzą m.in: narzędzia ogrodnicze, maszyny, sprzęt sportowy, telewizor, lodówka, płyta grzewcza czy piekarnik. Możemy zwiększyć również zakres i zadbać o ubezpieczenie podłóg, parkietów, glazury.

Nie zapomnijmy zatem w polisę wpisać wszystkich kosztowności jakich jesteśmy właścicielami. Sprzęty takie jak kosiarka, podkaszarka, traktorki często znikają pod naszą nieobecność. Warto zachować rachunki potwierdzające wartość zakupu i raz w roku, na koniec sezonu zrobić inwentaryzację z naszych sprzętów – w łatwy sposób zorientujemy się czy coś nam ubyło.

Nie każda firma ubezpieczeniowa podejmuje się ochrony mienia ruchomego, gdyż domek letniskowy podlega zwiększonemu ryzyku kradzieży. Warto zatem na wstępie rozmów z ubezpieczycielem określić zakres polisy.

Ubezpieczenie domku letniskowego – na jakiej zasadzie

W pierwszej kolejności, gdy przeglądamy oferty dostrzegamy, że ubezpieczenie domku letniskowego jest możliwe tylko z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Jeżeli nie odpowiada Ci to rozwiązanie, od razu poszukaj innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy możemy podpisać umowę z firmą ochroniarską działającą w naszym najbliższym otoczeniu. Wiele firm ochroniarskich ma korzystne umowy z towarzystwami i dzięki temu możemy zaoszczędzić na takiej polisie nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Dom letniskowy – koszty polisy

Domki modułowe, domki holenderskie można ubezpieczać dokładnie na tych samych zasadach co tradycyjne mieszkanie czy dom. Towarzystwa oferują ubezpieczenia już od kilkunastu złotych miesięcznie. Ceny ubezpieczeń domów letniskowych nie są zbyt wysokie i bardzo mocno rekomendujemy by zdecydować się na zabezpieczenie swojego mienia.

Co wpływa na ostateczną cenę oferty?

Ubezpieczyciel zwraca uwagę przede wszystkim na to, czy domek letniskowy jest odpowiednio zabezpieczony – jaka jest brama, ogrodzenie, jakie zamki są w drzwiach wejściowych, z jakich materiałów jest zrobiony dom (łatwopalność). Pod lupę brane są również tereny na jakich się znajduje – jakie jest prawdopodobieństwo podtopień, powodzi, powaleń drzew, występowanie lawin. Nie zapominajmy też o podstawowych danych jak: wielkość domu czy lokalizacja. W zależności od czynników, składka roczna ubezpieczenia powinna wynieść od 100 do 350 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Cena polisy będzie się różnić w zależności od wielkości domu, zabezpieczeń posesji i terenu na jakim się znajduje.

Od jakich zdarzeń możemy ubezpieczyć domek?

Ubezpieczenie domku letniskowego obejmuje m.in.: pożar, uderzenie pioruna, upadek drzew.

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Dom letniskowy ubezpiecza się w towarzystwie ubezpieczeniowym.