Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Czy w domku letniskowym można mieszkać przez cały rok? Jaka jest różnica pomiędzy budynkiem mieszkalnym a rekreacji indywidualnej? Czy domek letniskowy można wybudować bez pozwolenia na budowę?

Co to jest domek letniskowy?

Domki letniskowe różnią się od budynków mieszkalnych, co wynika z przepisów prawa budowlanego. Budynki rekreacji indywidualnej (BRI) powstają na działkach, które nie muszą być uzbrojone. Nie oznacza to jednak, że domki mogą powstać bez uszanowania przepisów. W świetle prawa domki letniskowe można postawić na podstawie dwóch różnych zasad – na zgłoszenie lub na podstawie pozwolenia na budowę.

Kiedy dom może być wybudowany na zgłoszenie?

Budowa na zgłoszenie to prosty sposób, by w szybkim czasie wybudować na swojej działce domek letni. Wymogi formalne jakie należy spełnić, by dom powstał bez pozwolenia na budowę:

  • budynek musi być parterowy,
  • budynek wolnostojący,
  • powierzchnia domu nie może być większa niż 35m2,
  • na 500 m2 powierzchni działki może być wybudowany tylko 1 dom.

Budynki parterowe, mimo niewielkich rozmiarów mają bardzo dobrze zaprojektowane wnętrza. W niektórych budynkach można dostrzec antresolę, która w świetle przepisów nie jest kondygnacją, czyli dom wciąż jest parterowym. Budowa antresoli w łatwy sposób tworzy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać jako sypialnię czy pokój dla gości.

Formalności przy budowie domku na zgłoszenie

Każda inwestycja na działce musi być zgłoszona do właściwego urzędu danej gminy. Przed rozpoczęciem planowania budowy domu konieczne jest zapoznanie się z MPZP. Jeżeli dana gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, warto poprosić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tych dokumentach będą zawarte informacje, które określają rodzaj zabudowy, np.: kolor elewacji, kąt nachylenia dachu, wysokość obiektu. Jeżeli otrzymane wiadomości nie przekreślają naszych planów, można rozpocząć przygotowania. W pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty: mapę ewidencyjną, szkic domku, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Z właściwego urzędu wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ( osobiście lub w wersji elektronicznej) i po jego uzupełnieniu przełożyć wraz z pełną dokumentacją do Starostwa Powiatowego. Jeżeli po 21 dniach od daty zgłoszenia nie będzie sprzeciwu ze strony urzędu, rozumiemy to jako brak sprzeciwu i możemy rozpocząć planowanie budowy.

Czy łatwo przekształcić BRI w budynek mieszkalny?

Domy letniskowe mogą odpowiadać wszelkim standardom domu całorocznego. Czy w takim przypadku można mieszkać w domu przez cały rok i nie ponosić żadnych konsekwencji? W świetle prawa, nawet jeżeli dom nie wymaga zmian adaptacyjnych to i tak właściciel zobligowany jest do złożenia odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdą się m.in.: projekt domu ( szczegółowo opisujący stan techniczny obiektu), ekspertyza techniczna, MPZP lub WZ. Co może być przyczyną negatywnej odpowiedzi? Działka i na niej usytuowany dom mogą nie spełniać warunków zabudowy mieszkalnej. Wystarczy, że do działki nie będzie prowadziła droga publiczna i urzędnicy nie wydadzą pozwolenia. Przed rozpoczęciem procedury warto udać się do urzędu i porozmawiać o dotychczasowych przypadkach lub w najprostszy sposób dowiedzieć się wśród sąsiadów, czy innym udało się przejść pozytywnie przez cały proces.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Mobilheim A - ein großes Häuschen mit den Maßen 12×4 m oder 10,5×4 m, mit traditionellem Baukörper, großer Verglasung und einer Mischung aus Holz- und Graphitzubehör. Es gibt eine Vielzahl von Optionen für die Innen- und Außenausführung.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Mobilheim B - kompaktes kleinstes Modell mit den Maßen 8×3,5 (9×3,5, 9×4), funktionell, praktisch, platzsparend, mit traditionellem Korpus und reinem skandinavischem Design. Es gibt eine Reihe von Optionen für die Innenausstattung und Fassadengestaltung.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Mobilheim C - ein mittelgroßes Haus mit den Maßen 9,5×3,5 m oder 10,5×3,5 m, praktisch und funktionell, mit einem modernen Design in hellen, klaren Farben. Es gibt eine Vielzahl von Innen- und Außenausführungen.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D - ein 4,2 x 10,6 m oder 4,2 x 12,2 m großes Mobilheim mit modernem Aufbau, Flachdach, großen Glasflächen und Designer-Innenausstattung. Das Design kombiniert Holz oder Holzimitation mit graphitfarbenen Accessoires. Für die Innenausstattung und die Fassade stehen zahlreiche Varianten zur Verfügung.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E - ein großeß Mobilheim mit den Maßen 10,5×4 m oder 12×4 m, mit moderner Architektur mit vollverglaster Wohnzimmer-Giebelwand, minimalistischem Korpus und Designer-Interieur. Es gibt viele Möglichkeiten der Innen- und Fassadengestaltung.

Czy drewniany domek letniskowy może być większy niż 35 m2?

Budynek rekreacji indywidualnej może być różnych rozmiarów. W zależności od wielkości, budowany jest na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Czy dom letniskowy można przekształcić w dom mieszkalny?

Procedura nie jest niemożliwa, ale wymaga przełożenia wniosków i dokumentów.

Na jakiej działce można postawić BRI?

Zanim staniemy się właścicielami danej działki należy sprawdzić MPZP i zweryfikować jakie zabudowania są możliwe na danym obszarze.

de_DE