Jakie kolory wybrać do małych pomieszczeń?

Jakie kolory wybrać do małych pomieszczeń?

Małe pomieszczenia wcale nie muszą być nudne! Kolory, jak wiemy, mogą powiększyć lub pomniejszyć optycznie mały pokój. Wiele osób, gdy widzi małe pomieszczenie myśli, że tylko białe kolory będą odpowiednie by nie czuć się przytłoczonym. Nic bardziej mylnego. Kolory ścian, tematyczne dodatki pozwolą nam w różnorodny sposób zaaranżować mały pokój. Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasze wskazówki co zrobić, by małe pomieszczenia były oazą odpoczynku i relaksu.

Jak pomalować mały pokój – czy tylko biel?

Białe ściany obecne są w wielu domach. Biel wybierana jest tak często, ponieważ mały pokój wygląda czysto i schludnie. Niestety, przy źle dobranej bieli nasze mieszkanie może zamienić się w zimne, nie zachęcające do przebywania w nim. Warto spędzić dłuższą chwilę nad decyzją, która farba będzie użyta podczas malowania ścian.

Pospacerujmy w swoim wnętrzu – popatrzmy w jaki sposób wpada światło do mieszkania. Czy nasze okna znajdują się od strony północnej, czy od zachodniej? To ma realny wpływ na to jak światło będzie odbijać się od ścian i jak dany kolor będzie wyglądał we wnętrzu. Zwróćmy uwagę jakie meble będą pokojach, czy mamy już  przygotowane dodatki, z czego zrobiona jest podłoga? To wszystko wpłynie na ostateczny klimat pomieszczenia.

Optyczne powiększenie wnętrza jest również możliwe gdy pomalujemy ściany kolorami neutralnymi. Zapoznajmy się z gamą kolorów, która wprowadza do wnętrza odrobinę przytulności i ciepła. Beże i kremy możemy z powodzeniem stosować zamiast bieli.

Kolory pastelowe kojarzone zazwyczaj w dziecięcych aranżacjach, podbijają serca dorosłych użytkowników. Mięta, błękit, jasne odcienie zieleni – wprowadzają harmonię do wnętrza. Nie zburzmy jej tylko poprzez źle dobrane dodatki! Jeżeli wybieramy np. jedną dużą ścianę w danym kolorze, bądźmy oszczędni w kolorowych dodatkach. Postawmy na barwy neutralne, które podkreślą dominujący kolor.

A co z najmodniejszym kolorem, który od lat króluje we wnętrzach skandynawskich? Szary, czyli król wnętrz jest najlepszym partnerem w małych wnętrzach. Dobrze wybrana szarość nada wnętrzu elegancji i modnego wyglądu. Świetnie współgra z wnętrzem i wydobywa piękno z dodatków.

Kolory do małego pokoju: czego unikać

Wiemy już, że bezpieczne kolory to biel, szarość, pastele. Co w takim razie mają zrobić miłośnicy czerwieni, fioletów, granatów? Niestety, mały pokój nie lubi tych odcieni. Po malowaniu wszystkich ścian tymi kolorami, pomieszczenia wydają się mniejsze i niższe. Jeżeli ktoś jest wielkim fanem ciemnych barw i marzy mu się czarna ściana, niech podąża za marzeniami. Na szczęście malowanie ścian nie jest zbyt kosztowne i po jakimś czasie możemy zmienić diametralnie naszą decyzję i wnętrze. Jedno popołudnie z pędzlem w dłoni i na dobre zmienimy kolory ścian.

Ciemne kolory w małym wnętrzu

Idąc utartym schematem, wybierzemy tylko jasne kolory do małego wnętrza. Niestety, nie każdy dobrze czuje się w takich wnętrzach. Wielbiciele innego stylu nie mogą zostać zignorowani. Podpowiemy, jak w małym mieszkaniu możemy spełniać marzenia. Ciemne tony świetnie się sprawdzą w kontrze do jasnych ozdób, mebli i dekoracji.

Ciemny, nie znaczy od razu kruczoczarny. Sprawdźmy paletę kolorów – odnajdźmy ciemny o dobrym nasyceniu i wokół niego zbudujmy charakter wnętrza. Przygotuj moodboard – to pozwoli na wyobrażenie co najbardziej będzie pasować do wnętrza i co powinno znaleźć się w nim. Warto podjąć decyzję, co będzie najmocniejszym akcentem kolorystycznym – kolor ścian, meble, a może obraz?

Obrazy, zdjęcia i inne dzieła sztuki w ciemnej przestrzeni potrzebują dobrej oprawy. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu punktowym i dobrze dopasowanej ramie.

Jeżeli ciemne barwy trafiają pod nasz dach pamiętajmy o dobrym planowaniu proporcji. Zazwyczaj detale i proporcje decydują o tym, że w małym wnętrzu czujemy się komfortowo.

Kolory ścian w małym pokoju – rodzaje farb

W małych pomieszczeniach nie tylko kolor ma znaczenie, ale przede wszystkim rodzaj farby. Producenci jasno określają typ farby na opakowaniu – obejrzyj z każdej strony puszkę i zobacz szczegółowe informacje. Sprawdź, które farby pomogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Najważniejsza charakterystyka farb:

  • odporność na ścieranie – tutaj jest ukryta informacja, czy możemy czyścić ściany i czym,
  • stopień połysku –połysk, półmat, mat,
  • zawartość lotnych związków organicznych – szczególnie ważne dla alergików.

Do malowania małej przestrzeni najlepiej używać farby satynowej, która odbija światło i optycznie powiększy salon. Gdyby zależało nam na zmniejszeniu optycznym, sięgnijmy po farby matowe.

Kolory w małych wnętrzach – podłoga i sufity

Jak zmanipulować mózg, by wnętrze wydawało się na większe niż w rzeczywistości? Zostań mistrzem manipulacji i pamiętaj o tajnej broni. Podłoga i sufity odgrywają najważniejszą rolę w optyce mieszkania. Jeżeli masz to szczęście i mieszkanie jest wysokie, masz duże pole do popisu. Nie ma większego znaczenia, czy użyjesz pasa bieli – i tak mieszkanie będzie wyglądało na przestronne. W gorszej sytuacji są właściciele niskich mieszkań. Tam konieczne jest zastosowanie odcięcia od sufitu – optycznie podniesie sufit. Na rynku są świetne taśmy, które nawet dla niedoświadczonych malarzy będą wygodne w użyciu.

Gdy zależy nam, by pokój wydawał się większy nie zapomnijmy o podłodze. Jasna podłoga poszerza salon czy mały pokój, nadaje lekkości kuchni. Pasuje do każdego rodzaju wnętrza: w stylu industrialnym, shabby shic, boho, vintage. Nie zapominajmy, że jasna barwa nie oznacza tylko białej podłogi.

Wybór koloru ścian

Małe, nie znaczy złe. Nawet najmniejsze pomieszczenia dzięki dobrej oprawie może stać się miłym wnętrzem w którym chętnie spędza się czas. Niestety, jedną z największych zmór urządzania mieszkania są proporcje. Niskie pomieszczenia, wąskie i długie korytarze są bardziej wymagające od kwadratowych pomieszczeń. Nie tylko meble, czy dodatki wpływają na odbiór wnętrza. Ściany i ich kolory mają dominujący wpływ na nasze postrzeganie aranżacji.

Mała kuchnia czy niewielki salon nie musi być śnieżnobiała, żeby wydawała się większa. Możesz wybrać  farbę z palety zimnych odcieni. Niemożliwe? A jednak! Zimne kolory odbijają światło. Po malowaniu ścian zimnymi kolorami mamy wrażenie, jakby ściany się oddalały a nie przybliżały.

Najciekawsze kolory do malowania np. małego pokoju: biel, zieleń, jasny szary, niebieski. Na dobre kolory moda nigdy się nie kończy.

Chromoterapia

Bardzo ważne są kolory, którymi się otaczamy. O ile do tej pory sprawdzaliśmy jaki kolor i rodzaj farby pasuje do wnętrza, tak teraz dowiedzmy się jakie kolory dobrze działają na naszą psychikę. Każdy kolor ma swoją energię i ciekawym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jak dopasować kolory by nasz mózg lepiej funkcjonował.

Każda barwa emituje inną częstotliwość drgań. Możemy zastanowić się jak dobrać kolor ścian, tapet czy mebli w naszym otoczeniu. Czasem niewielka zmiana może spowodować poprawę naszego samopoczucia. Kolory do małego pomieszczenia możemy dobierać pod względem estetycznym jak i leczniczym.

Osoby zestresowane często szukają ukojenia wśród zieleni – np. w parku czy w lesie. Nie tylko zieleń nas relaksuje, obecność błękitu pobudza w nas produkcję hormonu odpowiedzialnego za uspokojenie. Jeżeli przebywamy dłużej w pomieszczeniach niebieskich, ciśnienie krwi się obniża. Odcienie niebieskiego – błękity, jasne granaty są częstym wyborem w sypialni – pozwalają nam lepiej odpoczywać i mieć lepszy sen.

Chromoterapia nie zastąpi leczenia konwencjonalnego, ale może w przyjemny sposób nas wspomóc w odnalezieniu równowagi.

Jak osiągnąć złudzenie większej przestrzeni?

Przeczytaj o najprostszych trikach jakie są najczęściej stosowane by małe pomieszczenie dobrze się prezentowało. Wcześniej pisaliśmy jak dobierać kolory ścian do małego wnętrza. Przejdźmy do dekoracji i elementów wystroju wnętrza, które pomogą sprostać nieoczywistej przestrzeni.

Najprostszy i najbardziej oczywisty sposób to powieszenie luster. Nie ograniczajmy się do lustra tylko w małej łazience czy przedpokoju. W salonie i kuchni dobrze dobrana powierzchnia lustrzana odbije promienie słoneczne a światło wypełni pokój.

Dla miłośników modnych rozwiązań przygotowaliśmy propozycję z wykorzystaniem tapety. Mimo popularności tapet trójwymiarowych, zwróć uwagę na równie popularne tapety w pasy. Pionowe paski mogą wydłużyć ścianę. Uważaj na poziome pasy, zaburzają proporcję.

Ciężkie zasłony w oknach można zamienić na lekkie żaluzje i rolety plisowane. Duży wybór kolorów z pewnością ułatwi wybór. Plisy są dobrym rozwiązaniem, ponieważ lekki materiał nie zajmuje dużo miejsca.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Jak pomalować mały pokój by wydawał się większy?

Dobrym pomysłem na kolory ścian do małego pokoju są pastele i jasne barwy. Pionowe pasy mogą go optycznie powiększyć.

Czy czerń pasuje do małego pokoju?

Tak jak pisaliśmy, ciemne dodatki czy akcenty mogą nadać wyjątkowości. Nie wykluczajmy ciemnych dodatków, dbajmy o odpowiednie proporcje.

Jak optycznie zmienić proporcje małego pokoju?

Jest wiele rozwiązań: można pomalować mały pokój w odpowiedni sposób, zadbać o odpowiednie wyposażenie, powiesić lustra.