Zalety konstrukcji domków mobilnych

Zalety konstrukcji domków mobilnych

Nowoczesne domy mobilne wybierane są ze względu na ich trwałość, wysoki standard wykończenia i możliwość kompleksowego wyposażenia. Zachwycają ponadczasowym designem, a zaprojektowany układ pomieszczeń pozwala na komfortowe życie w nich przez cały rok. Warto poznać kilka szczegółów konstrukcji domków na kółkach i dowiedzieć się dlaczego ma to wpływ na coraz większą ich popularność.

Domy mobilne – konstrukcja

Zacznijmy od podstawy, czyli na czym opiera się dom mobilny. Każdy dom, mimo różnych wielkości opiera się na tym samym systemie konstrukcyjnym. W podstawie jest stalowa rama do której są połączone koła i dyszel (niezbędne do posadowienia na działce). Rama, ponieważ to na niej wszystko się opiera, jest zabezpieczana przed korozją by jak najdłużej prawidłowo pełniła swoją rolę – bez względu na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Stalową konstrukcję zwieńcza szkielet drewniany wykonany z sosny czy świerku. Drewno wykorzystane do produkcji ma odpowiednie właściwości: jest twarde, wytrzymałe, odporne na ściskanie i rozciąganie, posiada dobrą wilgotność.

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Popularne rodzaje drewna, które są wykorzystywane do budowania konstrukcji domków na kółkach:

  • sosna – najczęściej wybierany rodzaj drewna, nie ulega wypaczaniu podczas suszenia;
  • świerk – tuż za sosną, najbardziej popularne drewno konstrukcyjne.

Żeby drewno jak najlepiej spełniało swoją rolę musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, grzybicą, zagnieżdżaniu się robactwa. Odbywa się to jeszcze zanim drewno pojawi się na budowie. Ten proces polega na wielogodzinnym zanurzeniu drewna w impregnacie w odpowiednich warunkach ciśnieniowych. Jeżeli wykonujemy samodzielnie konstrukcję z drewna należy zadbać o to, by przed rozpoczęciem produkcji nie straciło swoich właściwości. Zalecane jest właściwe przechowywanie materiału – drewno musi mieć przewiew. Impregnacja drewna jest niezbędna, ponieważ wpływa na przedłużenie żywotności.

Ocieplenie domku mobilnego

Izolacja termiczna spełnia swoją rolę, jeżeli jest dobrze dobrana. Tylko dzięki dobrej izolacji właściciele w są w stanie osiągnąć zadawalające koszty ogrzewania, a dom nie nagrzewa się w czasie upałów. Producenci domów mobilnych używają różnorodnych materiałów izolacyjnych w zależności od miejsca przeznaczenia – zabezpiecza się te powierzchnie, przez które przenika ciepło: dach, ściany, podłogę. Podłoga jest ocieplona styropianem, wełną, płytą PIR. Ściany i dach są ocieplane wełną mineralną lub drzewną. Dach pokryty jest blachodachówką, dachówkami ceramicznymi lub bitumicznymi. Ważnym elementem w izolacji są również membrany: wiatroizolacyjne i paroizolacyjne – materiały te chronią dach przed dostępem wody i wilgoci a jednocześnie odprowadzają parę wodną na zewnątrz.

Elewacja domku mobilnego

Elewacja chroni każdy dom i dodaje uroku, stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną. W starszych modelach domków mobilnych (używanych) najczęściej znajdziemy na ścianach zewnętrznych siding, obecnie coraz częściej spotykane są panele Kerrafront oraz wykończenie drewniane. Każdy z tych materiałów zapewnia wentylację ścian budynku. Dzięki najnowszej technologii, panele elewacyjne są bardzo trwałe (odporne na uderzenia), łatwe w czyszczeniu, nie wymagają impregnacji i są odporne na szkodniki, owady ( w przeciwieństwie do deski elewacyjnej drewnianej).

Zalety konstrukcji domków mobilnych

Domy mobilne są tak bardzo popularne właśnie ze względu na wykorzystanie wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Nowoczesne domy powstają zgodnie z oczekiwania Inwestora – producent tworzy zatem dom z uwzględnieniem wszystkich parametrów – np. dla domu całorocznego stosuje się inną grubość ocieplenia niż dla domu letniskowego. Dodatkowo, dzięki wytrzymałej konstrukcji można je przewozić w różne miejsca bez ryzyka, że domy ulegną zniszczeniu.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Mobilheim A - ein großes Häuschen mit den Maßen 12×4 m oder 10,5×4 m, mit traditionellem Baukörper, großer Verglasung und einer Mischung aus Holz- und Graphitzubehör. Es gibt eine Vielzahl von Optionen für die Innen- und Außenausführung.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Mobilheim B - kompaktes kleinstes Modell mit den Maßen 8×3,5 (9×3,5, 9×4), funktionell, praktisch, platzsparend, mit traditionellem Korpus und reinem skandinavischem Design. Es gibt eine Reihe von Optionen für die Innenausstattung und Fassadengestaltung.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Mobilheim C - ein mittelgroßes Haus mit den Maßen 9,5×3,5 m oder 10,5×3,5 m, praktisch und funktionell, mit einem modernen Design in hellen, klaren Farben. Es gibt eine Vielzahl von Innen- und Außenausführungen.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D - ein 4,2 x 10,6 m oder 4,2 x 12,2 m großes Mobilheim mit modernem Aufbau, Flachdach, großen Glasflächen und Designer-Innenausstattung. Das Design kombiniert Holz oder Holzimitation mit graphitfarbenen Accessoires. Für die Innenausstattung und die Fassade stehen zahlreiche Varianten zur Verfügung.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E - ein großeß Mobilheim mit den Maßen 10,5×4 m oder 12×4 m, mit moderner Architektur mit vollverglaster Wohnzimmer-Giebelwand, minimalistischem Korpus und Designer-Interieur. Es gibt viele Möglichkeiten der Innen- und Fassadengestaltung.

Jak ocieplane są domy na kółkach całoroczne?

Domki całoroczne wymagają właściwego ocieplenia, gdyż to ma bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania. Producenci używają materiałów o najlepszych parametrach, zazwyczaj jest do wełna drzewna lub mineralna.

Jak zabezpieczyć dom przed stratami ciepła?

Ciepło ucieka z domu poprzez nieszczelne drzwi, okna ale przede wszystkim przez dach. Źle izolowany dach to strata nawet do 30% ciepła. Dobra izolacja składa się z wełny i materiałów paroizolacyjnych.

Czy drewno konstrukcyjne podlega impregnacji?

Konstrukcja domu musi być wykonana z najbardziej trwałych i odpornych materiałów, ponieważ to na niej opiera się cały dom. Impregnacja ciśnieniowa to najlepszy sposób na zabezpieczenie drzewa.

de_DE