Rodzaje wykończenia elewacji domku mobilnego i modułowego

Rodzaje wykończenia elewacji domku mobilnego i modułowego

Elewacja, czyli zewnętrzne ściany budynku- w naszym przypadku domku letniskowego, pełni dwie najważniejsze funkcje. Elewacja jest nie tylko wizytówką mieszkańców, ale również ochrania dom w czasie różnych warunków atmosferycznych.

Elewacja – która jest najlepsza?

Elewacja może odzwierciedlać gusta właścicieli. O ile w przypadku domów tradycyjnych jesteśmy bardziej zachowawczy, o tyle domki letniskowe, które nam się kojarzą z wakacyjnymi szaleństwami, mogą pobudzić naszą kreatywność. Jest wiele możliwości, by nasz dom mobilny wyglądał nietuzinkowo.

Zewnętrzne ściany mogą być pokolorowane na dowolne kolory. Musimy pamiętać jednak, że elewacja pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Należy zwrócić szczególną uwagę z jakich materiałów nasza elewacja została wyprodukowana – czy jest odporna na procesy zewnętrzne, czy jest łatwa w utrzymaniu, ile czasu musimy poświęcać na jej pielęgnację?

Najkorzystniej wybrać taką elewację, która nie tylko odpowiada naszym gustom, ale też będzie przez lata chroniła nasz dom przed wilgocią, deszczem, słońcem.

Jakie są rodzaje elewacji stosowane przy produkcji domków letniskowych?

Siding cieszy się dużą popularnością ze względu na relatywnie niskie koszty. Lata 90te to czas największej popularności tego materiału. Sprzyjały temu cena oraz powszechna dostępność. W tamtych czasach siding produkowany był z PVC, natomiast obecnie na rynku mamy większy wybór. Wyróżnić możemy siding:

  • drewniany,
  • drewnopodobny,
  • kompozytowy,
  • metalowy.

Najważniejsze zalety sidingu to niskie koszty, szeroki wybór kolorystyczny, łatwy montaż, lekkość paneli, oszczędność czasu w utrzymaniu – mycie za pomocą myjki ciśnieniowej. Panele są zrobione z tworzywa, dzięki czemu nie ulegają łatwo zniszczeniu, są odporne na grzyby i bakterie. Długowieczność zawdzięczają budowie warstwowej.

Kerrafront to alternatywa dostępna od stosunkowo niedawno na rynku. Mimo wyższych kosztów cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wybierają ją osoby, które doceniają innowacyjność oraz jakość wykonania.  Okładzina elewacyjna jest wyjątkowa, ponieważ elewacja domku letniskowego przez lata nie będzie wymagała żadnych prac konserwatorskich.

Dzięki 10 letniej gwarancji  producenckiej możemy mieć pewność, że wybieramy produkt o najwyższej jakości wyprodukowany w innowacyjnej technologii.  Co ważne, jeżeli kupujemy dom w celu rekreacyjnym, ale nie jesteśmy miłośnikiem majsterkowania to warto rozważyć wybór tej elewacji. Nie będziemy zmuszeni do malowania bądź czyszczenia domu w wolnym czasie. Pamiętajmy, że profile są trudnozapalne, a struktura nie zmienia swojego wyglądu.

Elewacja z drewna – o ile wyżej wymienione rodzaje elewacji domku letniskowego nie wymagają od użytkowników dużego zaangażowania w jej pielęgnacji, tak w przypadku elewacji z drewna musimy angażować swój czas. Elewacja drewniana od lat z powodzeniem jest wybierana przez Inwestorów. Na tę opcję decydują się miłośnicy drewna, którzy nie wyobrażają sobie relaksu bez widoku drewna i jego cudownego zapachu. Niestraszne są im prace z pędzlem i olejami.

Drewno w łatwy sposób reaguje na czynniki zewnętrzne – słońce, deszcz, wiatr. Żeby jak najdłużej cieszyć się z widoku pięknej drewnianej elewacji, nie zapomnijmy o impregnacji i odmalowaniu jej. Planując malowanie elewacji sprawdźmy, czy spełnione są warunki: temperatura nie może być poniżej 5°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Jakie są dostępne rodzaje wykończenia elewacji?

Na rynku jest wiele możliwości. Najbardziej popularne wykończenia elewacji to: siding, elewacja drewniana czy kerrafront.

Czy elewacja drewniana jest problematyczna?

Przy wyborze elewacji drewnianej, musimy liczyć się z dodatkową pracą. Musimy pamiętać o czyszczeniu i malowaniu jej. Czynność tę wykonujemy częściej niż przy panelach winylowych.

Mój domek wymaga zmiany elewacji, jak to zrobić?

Sprawdź dostępne materiały na rynku, porozmawiaj z podwykonawcą jakie rozwiązanie rekomenduje.