
Domki mobilne wykorzystywane są jako domki letniskowe oraz jako domy całoroczne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wraz z materiałami najlepszej jakości powodują, że życie w domach mobilnym jest tak samo komfortowe jak w tradycyjnym obiekcie mieszkalnym. Dobrze zaprojektowane ściany, dach, elewacja pozwalają uniknąć kłopotów z nadmiernym nagrzewaniem lub chłodzeniem domu. Dach chroni dom przed zmienną pogodą. Jaki zatem będzie najlepiej spełniał swoją rolę? Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje dachu domku mobilnego.
Dach – jak odpowiednio wybrać jego kształt
Decyzja o zakupie domku mobilnego zapada zazwyczaj wtedy, gdy mamy już działkę na której chcemy postawić swój upragniony dom.
Mimo szerokiej oferty domków mobilnych, konieczne jest sprawdzenie jaki rodzaj zabudowy może pojawić się na danym obszarze.
Informacje te można łatwo pozyskać z planu zagospodarowania przestrzennego.
Z tego dokumentu jasno wynika m.in. jaki ma być kąt nachylenia dachu, czy będzie to dach płaski, dach dwuspadowy czy dach czterospadowy.
Pamiętajmy zatem, że przy zakupie domu zwracamy uwagę nie tylko na design i praktyczność rozwiązań, ale również na wszystkie wytyczne w gminnych dokumentach.
Dach – ochrona przed warunkami atmosferycznymi, rodzaje dachów
Najważniejsze zadanie dachu to ochrona domu letniskowego przed zmienną pogodą.
Drugą, równie ważną obok funkcji praktycznej jest kwestia estetyczna.
Odpowiednio dobrane proporcje dachu nadadzą lekkości konstrukcji, a dobrze dobrany kolor dachu współgrać będzie z otoczeniem.
Najbardziej popularne kształty dachu w domkach mobilnych:
- dach dwuspadowy,
- dach jednospadowy.
Dach dwuspadowy to najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane podczas produkcji domków mobilnych. Wynika to ze stosunkowo niskich kosztów budowy, wysokiej energooszczędności, niezawodności konstrukcji. Dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania, dachy te dają możliwość montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Składa się z dwóch połaci i sprawdza się najlepiej w budynkach o prostokątnym kształcie. Kolejnym argumentem za wyborem takich dachów jest nieograniczona możliwość wyboru materiałów pokrywających dach.
Dach jednospadowy składa się tylko z jednej połaci, czyli ma bardzo prostą strukturę. Oszczędność formy powoduje niewielkie nakłady finansowe, jest tani w budowie. Dawniej często wykorzystywany był w budynkach gospodarczych. Obecnie moda na niego powróciła i możemy dostrzec coraz częściej pojawiające się w naszym otoczeniu domy z dachem pulpitowym.
Pokrycie dachu w domku mobilnym
Dobrze zabezpieczony dach będzie nam służył przez lata. W domkach mobilnych największy nacisk kładzie się na funkcjonalność oraz trwałość materiałów użytych do budowy.
Blachodachówka jest najczęściej wybierana przez producentów, ponieważ jest stosunkowo lekkim materiałem i nie obciąża konstrukcji domu.
Prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie zarówno w domkach mobilnych, domkach letniskowych jak i domach jednorodzinnych.
Produkowana jest z blachy ocynkowanej, która podlega lakierowaniu.
Dzięki tym zabiegom, jej żywotność sięga do 25 lat.
Blachodachówki są produkowane w szerokiej gamie kolorystycznej co przekłada się na możliwość dostosowania koloru dachu do nowego projektu. W porównaniu z dachówką ceramiczną, cena blachodachówki jest bardziej atrakcyjna. Wybór tego materiału pozytywnie wpłynie na komfortowe przebywanie w domu przez wiele lat.
Polecane domy mobilne

3+2
28-48m2
8/12m x 3,5/4m
3+2
28-48m2
8/12m x 3,5/4m
Mobilheim B - kompaktes kleinstes Modell mit den Maßen 8×3,5 (9×3,5, 9×4), funktionell, praktisch, platzsparend, mit traditionellem Korpus und reinem skandinavischem Design. Es gibt eine Reihe von Optionen für die Innenausstattung und Fassadengestaltung.

4+2
44-51m2
10,6/12,2 x 4,2m
4+2
44-51m2
10,6/12,2 x 4,2m
Dom mobilny D - ein 4,2 x 10,6 m oder 4,2 x 12,2 m großes Mobilheim mit modernem Aufbau, Flachdach, großen Glasflächen und Designer-Innenausstattung. Das Design kombiniert Holz oder Holzimitation mit graphitfarbenen Accessoires. Für die Innenausstattung und die Fassade stehen zahlreiche Varianten zur Verfügung.

4+2
42-48m2
10,5/12 x 4m
4+2
42-48m2
10,5/12 x 4m
Dom mobilny E - ein großeß Mobilheim mit den Maßen 10,5×4 m oder 12×4 m, mit moderner Architektur mit vollverglaster Wohnzimmer-Giebelwand, minimalistischem Korpus und Designer-Interieur. Es gibt viele Möglichkeiten der Innen- und Fassadengestaltung.
Jaki dach ma domek letniskowy?
Mobilny domek letniskowy może mieć różny kształt dachu. Jest to uzależnione od preferencji Inwestora oraz możliwości zabudowy na danej działce. Najczęściej spotykany jest dach jednospadowy, ale popularny jest również dach dwuspadowy i dach płaski.
Czy domek letniskowy może być pokryty blachodachówką?
Domki letniskowe, w zależności od konstrukcji dachu mogą być pokryte blachodachówką bądź innym równie trwałym materiałem.
Jaki wybrać dach do domku mobilnego?
Dach oraz cały projekt domu jest wybierany na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego. Popularne w domach mobilnych są dachy dwuspadowe – kąt nachylenia gwarantuje łatwe odprowadzanie deszczu i śniegu.