Zestaw fotowoltaiczny na domek mobilny i modułowy

Zestaw fotowoltaiczny na domek mobilny i modułowy

Domek mobilny czy modułowy to wybór nie tylko osób prywatnych, które kupują je z myślą o wykorzystaniu ich jako domku letniskowego. Domki modułowe czy mobilne są wybierane przede wszystkim przez właścicieli ośrodków wczasowych. W szybkim czasie, przy niewielkim nakładzie finansowym ośrodki całoroczne w łatwy sposób przechodzą metamorfozę. Producenci domów mobilnych stawiają na nowoczesne i energooszczędne rozwiązania dlatego podczas wyboru domu warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość instalacji zestawów fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w domku mobilnym

Fotowoltaika łączy ze sobą rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. Technologia ta oparta jest na przetwarzaniu energii światła słonecznego w energię elektryczną. Właścicieli domów całorocznych czy ośrodków wczasowych z pewnością nie trzeba przekonywać do słuszności instalacji zestawów fotowoltaicznych, od lat ich popularność sukcesywnie wzrasta. Co w przypadku domków letniskowych z których właściciele korzystają tylko okresowo – czy tam też warto rozważyć opcję zielonej energii? Oczywiście, że każde rozwiązanie, które wpłynie pozytywnie na zmianę środowiska jest godne uwagi. Jak zatem wybrać odpowiednie rozwiązanie do domu? Najprościej porównać jakie są dostępne propozycje na rynku i wybrać najkorzystniejszą.

Zestawy fotowoltaiczne- montaż na dachu, czy na ziemi?

Nie ma większego znaczenia, czy zestaw będzie zamontowany na dachu, czy na ziemi – w każdym przypadku działa w ten sam prawidłowy sposób. Co wpływa zatem na wybór miejsca? Niestety, niektóre domki znajdują się w otoczeniu drzew w zaciemnionym miejscu lub powierzchnia dachu nie pozwala na montaż. To położenie nie pozwala w pełni wykorzystywać potencjału energii słonecznej. Dlatego alternatywą do instalacji na dachu jest instalacja stelaża w gruncie. Jest to rozwiązanie pełne zalet – panele łatwiej konserwować i czyścić. Dodatkowo można zainstalować w konstrukcji system obracający panele w kierunku słońca, co przełoży się na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.

Panele fotowoltaiczne – usytuowanie, montaż

Jakie dane są niezbędne, by odpowiednio dobrać instalację?

Należy poddać analizie szereg danych, aby zaprojektowana instalacja spełniała oczekiwania i potrzeby.

W pierwszych krokach należy przeanalizować:

  • miejsce montażu instalacji – instalacja dachowa, czy naziemna,
  • czy pozycja paneli zapewni korzystną ekspozycję na słońce,
  • jaki jest nadrzędny cel inwestycji,
  • jaka ilość prądu będzie niezbędna – sprawdzamy zapotrzebowanie,
  • czy w najbliższym czasie pojawią nowe urządzenia o większym zapotrzebowaniu mocy,
  • jaki kąt nachylenia ma dach,
  • jaki jest stopień zaciemnienia miejsca instalacji.

Miejsce instalacji wybierane jest na podstawie wielu czynników. Im lepiej dobrane parametry tym większa zyskowność, co przełoży się na ekonomiczny sukces.

Elementy składowe zestawu fotowoltaicznego

Co składa się na kompletny zestaw do wytwarzania energii? Baterie słoneczne (panele fotowoltaiczne) – to na nich skupia się energia słoneczna. Popularne typy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Montowane na dachu lub na oddzielnej konstrukcji naziemnej. Falownik (inwerter)– urządzenie, które przekształca prąd stały w prąd zmienny o napięciu 230V. System mocujący – różną się w zależności od miejsca instalacji. Wyróżniamy system, który będzie wykorzystywany w instalacji na dachach lub na gruncie. Przewody solarne, złącza i zabezpieczenia AC i DC ( chronią instalację przed wyładowaniami i przepięciami).

Polecane budynki mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Czym kierować się przy wyborze firmy instalacyjnej?

Mimo iż fotowoltaika nie jest stosowana od wielu lat w Polsce w gospodarstwach domowych, na rynku można znaleźć wyspecjalizowane firmy świadczące usługi montażu. Czym zatem charakteryzuje się profesjonalna firma, której powinniśmy zaufać i zlecić wykonanie instalacji? Zanim wybierzemy ostateczną firmę, warto sprawdzić kilka, by mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani. Sprawdźmy zatem: czy firma wykonuje kompleksową wizję lokalną, czy firma udziela gwarancji na usługę montażu ( jeśli tak, na jaki czas?), czy miejsce montażu proponowane przez firmę jest bezpieczne, jakie opinie najczęściej się powtarzają ( warto sprawdzić nie tylko opinie w sieci) o wykonawcy, która oferta jest najkorzystniejsza cenowo i jakościowo?

Pamiętajmy, że ta branża odnosi spektakularny poziom wzrostu. Pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się projektowaniem instalacji i montażem. Ich pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni, by montaż był wykonany z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zła instalacja może doprowadzić do zwarcia, pożaru i innych zagrażających życiu sytuacji.

Jakie uprawnienia są potrzebne do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Bezpieczeństwo domowników czy gości, to kluczowe zadanie jakie stoi przed właścicielami domów, domku letniskowego czy domu mobilnego. Jakie certyfikacje i kwalifikacje powinny być weryfikowane podczas zlecania usługi projektowania i montażu? Projekt systemu PV wymaga uprawnień już na pierwszym etapie, tutaj niezbędne są uprawnienia SEP. Pracownicy muszą również posiadać certyfikat instalatora przyznawany przed Urząd Dozoru Technicznego w zakresie montowania systemów fotowoltaicznych. Uprawnienia z UDT są ważne 5 lat. Ponieważ szereg prac odbywa się na dachach, pracownicy muszą mieć uprawnienia do pracy na wysokości. Dzięki tym kursom pracownicy zdobywają wiedzę, która przełoży się na jakość, trwałość i efektywność całej instalacji.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – zalety i wady instalacji

Energia odnawialna posiada szereg zalet, ale nie jest też niestety pozbawiona wad. Do najczęstszych minusów zalicza się dość wysoki początkowy koszt inwestycji, ale tutaj też z pomocą przychodzą rozwiązania podatkowe: ulgi i dotacje. Najważniejszą zaletą energii odnawialnej jest to, że nigdy się nie skończy. Paliwem naturalnym dla naszego systemu w tym przypadku będzie słońce, którego nigdy nie zabraknie. Poza tym, nie można zapomnieć, że prace konserwacyjne są ograniczone do minimum. Wykorzystanie energii z paneli przełoży się na zmniejszone rachunki z miesięcznego budżetu.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest różny w zależności od wielu czynników, m.in: wielkości instalacji, rodzaju paneli.

Jak sprawdzić zapotrzebowanie prądowe w domku letniskowym?

Należy sprawdzić ilość urządzeń elektrycznych w domu i zweryfikować zapotrzebowanie energii elektrycznej na swobodne ich użytkowanie.

Gdzie montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy?

Standardowo, montuje się je na dachu lub na konstrukcji naziemnej.