Jak urządzić domek mobilny na działce?

Jak urządzić domek mobilny na działce?

Każde wnętrze, bez względu na wielkość można zaprojektować w taki sposób by każdy się w nim dobrze czuł. Czym jest dobry projekt wnętrza? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni? Jakich błędów uniknąć podczas aranżacji pomieszczeń domku letniskowego?

Czym jest dobry projekt wnętrza?

Dobrze zaplanowane wnętrze wpływa na komfortowe przebywanie, odpoczynek, naukę, pracę. Wpływ na to mają nie tylko odpowiednio dobrane kolory, ale również projekt oświetlenia, rozmieszczenie mebli, funkcjonalny układ pomieszczeń. Podczas projektowania domu należy uwzględnić upodobania przyszłych właścicieli, liczbę użytkowników, zwierząt, to w jaki sposób najczęściej lubią spędzać czas wolny. Żeby uniknąć błędów, można do współpracy zaprosić architekta, który na bazie swojego doświadczenia przygotuje odpowiednie rozwiązania. W jaki sposób będziemy użytkować dane pomieszczenie zależy przede wszystkim od naszych przyzwyczajeń.

Jakie są popularne style we wnętrzach?

Aranżacja wnętrz to odzwierciedlenie naszego gustu. Domy mobilne, mimo niewielkich rozmiarów można w wyjątkowy sposób urządzić i nadać im wyjątkowy charakter.

Styl skandynawski czerpie inspiracje z natury. Dobrze sprawdza się w małych wnętrzach jak i domach. Charakteryzuje się prostymi formami, jasnymi meblami, ekologicznymi tkaninami. Jasne kolory optycznie powiększają i ocieplają pomieszczenie. W stylu skandynawskim najczęściej spotkamy len, bawełnę, wełnę. Geometryczne wzory na tkaninach świetnie wyglądają na jasnym tle w towarzystwie naturalnych materiałów (drewno, kamień).

Styl boho wywodzi się z lat 60. i 70. Powstał w wyniku zmian światopoglądowych, cechuje go swoboda, wolność, niezależność. Styl ten obecny jest zarówno we wnętrzach jak i w modzie. W domach styl jest podkreślony poprzez użycie naturalnych materiałów: len, bawełna, drewno, bambus, wiklina. Najczęściej spotkamy dodatki wykonane ręcznie: plecione meble, gliniane donice, makramy, wzorzyste pledy. Wśród kolorów królują zielenie, czerwienie, miodowy odcień żółtego, rdzawe czerwienie.

Styl rustykalny przenosi nas w sielską wiejską scenerię za pomocą użytych materiałów i dodatków. Dominującym elementem są drewniane ozdoby, haftowane tkaniny, koronkowe poduszki. Charakteru dodają również piece kaflowe, żeliwne kozy. Tkaniny mogą mieć różne wzory, sprawdzi się tutaj zarówno krata, paski, motywy kwiatowe.

Styl marynistyczny stawia na odcienie błękitu, bieli oraz pochodnych piasku plażowego. Nie zabraknie typowych akcentów morskich: muszle, kompasy, busole, liny, piasek w butelce, kotwice. Wnętrze w tym stylu pozwoli nam poczuć się tak jakby letni weekend nad morzem nigdy się nie skończył. Jeżeli zależy nam na tym stylu w domku letniskowy, ale nie możemy zmienić obecnych mebli w łatwy sposób możemy dokonać ich przemiany. Fotele i kanapy wystarczy przykryć materiałem w pasy biało-granatowe, dorzucić kilka poduszek, a jeżeli będzie taka możliwość, przemalować meble na biały kolor.

Minimalizm charakteryzuje się oszczędnością w kolorach, meblach i dodatkach. Wnętrze z pozoru może wyglądać sterylnie. Wybierają je osoby, które źle czują się w bałaganie i chaosie, ale doceniają porządek i schludne wnętrze. W domach nie znajdziemy uginających się półek od bibelotów, książek czy albumów. Meble tworzą jednolitą płaszczyznę, a wszystko znajduje się w zamkniętych szafkach. Minimalizm tworzy przyjemne wnętrze, w którym łatwo odpocząć.

Vintage, czyli retro to styl inspirowany designem lat 50.,60. XX wieku. Często spotkamy w pomieszczeniach tkaniny o geometrycznych wzorach, meble stylizowane lub meble popularne w czasach PRL-u. Charakterystyczne dla tych lat będą meble na nóżkach, patyczaki, szklane stoliki, fotele projektu Józefa Chierowskiego czy Henryka Lisa. Warto również postawić na dodatki – kryształowe wazony, ceramiczne figurki, szklane cukiernice, czy charakterystyczną dla tamtych lat fajans. Świetnym pomysłem jest użycie również charakterystycznych gatunków kwiatów, np.: paproci w doniczkach lub ciętych goździków i frezji.

W jaki sposób zaprojektować pomieszczenia w domku mobilnym?

Domy mobilne zazwyczaj są wykorzystywane w okresie letnim, gdzie wraz z rodziną lub przyjaciółmi wybieramy się na odpoczynek. Ich niewielkie rozmiary narzucają właścicielom odpowiednie zaplanowanie przestrzeni, dzięki czemu każdy centymetr będzie wykorzystany maksymalnie. Przedstawiamy najprostsze triki na urządzenie domu:

  • wielofunkcyjne meble – maksymalne wykorzystanie przestrzeni,
  • jasne barwy we wnętrzach i dodatkach,
  • elementy optycznie powiększające przestrzeń – przeszklenia, lustra,
  • dobre rozmieszczenie punktów świetlnych,
  • aneks kuchenny otwarty na salon,
  • mobilne meble,
  • antresola, gdy to jest możliwe – da nam dodatkową sypialnię lub kącik zabaw,
  • szafy do samego sufitu – większa powierzchnia do przechowywania,
  • meble na wymiar,
  • dobudowa tarasu – dodatkowe miejsce do wspólnego spędzania czasu.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Jak uniknąć błędów podczas projektowania domu mobilnego?

Aranżacją wnętrz domku letniskowego można zająć się samodzielnie lub zlecić to osobom z większą wiedzą i doświadczeniem. Producenci nowych domów mobilnych przygotowali gotowe aranżacje wnętrz. Na etapie zamawiania domku letniskowego można porozmawiać z producentem i wybrać wszystkie meble: szafki kuchenne, szafy, łóżka do sypialni, kanapy. Domy mobilne powstają w oparciu o potrzeby Inwestora – można zdecydować ile będzie pomieszczeń, jakie będą okna, drzwi balkonowe i wewnętrzne.

Domek letniskowy – gdzie szukać inspiracji podczas projektowania?

Domki letniskowe są naszą odskocznią od codzienności.

Aranżując pomieszczenia możemy pozwolić na dużo więcej niż w mieszkaniu w którym żyjemy przez cały rok.

Częściej sięgamy po nieoczywiste połączenia – stare, używane meble współgrają z nowoczesnymi, w bardziej odważny sposób łączymy kolory i struktury.

Inspiracje spotykamy na każdym kroku.

To, jak wygląda nasz pokój czy sypialnia może być wynikiem obejrzanego filmu, obserwacją przyrody czy odbytą podróżą.

Pozwólmy, by nasze ulubione akcenty podkreśliły styl w domu.

Jeżeli nigdy do tej pory nie zajmowaliśmy się projektowaniem, można zacząć od stworzenia tablicy na której przygotujemy różne pomysły.

Na tej tablicy umieścimy wycinki z gazet, kolorowe tkaniny, zdjęcia mebli i kolory farb.

Taki moodboard będzie pomocny w wyborach i planowaniu zakupów.

Popularne magazyny wnętrzarskie oraz aplikacje mogą być pomocne podczas planowania. Mnogość inspiracji lub gotowych rozwiązań są dostępne za jednym kliknięciem.

Jaki styl sprawdzi się we wnętrzu domku mobilnego?

Styl we wnętrzu powinien zawsze być odzwierciedleniem naszego gustu i upodobań.

Jak projektować wnętrza domu mobilnego?

Projektowanie zawsze powinno być oparte na zasadach ergonomii.

Jak urządzić domek letniskowy?

Wnętrza domów mobilnych są zazwyczaj niewielkie, więc warto zastosować do naszych wskazówek w artykule.