Ile kW na domek mobilny – jak obliczyć zapotrzebowanie mocy elektrycznej?

Ile kW na domek mobilny - jak obliczyć zapotrzebowanie mocy elektrycznej?

Domek mobilny jest w pełni przygotowany do komfortowego użytkowania. Wyposażony jest w instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną, którą wystarczy podłączyć do miejskiej sieci. Jeżeli zakupiona działka nie jest uzbrojona, w pierwszej kolejności należy postarać się o przyłączenie prądu na działkę. We wniosku należy podać szereg informacji, m.in. przybliżone zapotrzebowanie na moc elektryczną. Jak właściwie oszacować wartości, by mieszkanie w domu mobilnym było przyjemnością?

Prąd w domku mobilnym

Domek mobilny, nawet jeżeli będzie użytkowany tylko w okresie letnim dobrze jest wyposażyć w możliwość podłączenia do sieci energetycznej. Większość sprzętów domowych, lodówka, płyta grzewcza, telewizor czy podgrzewacz wody działa po podłączeniu do prądu. Można zastosować popularne alternatywne rozwiązania, np. zainstalować kuchenkę gazową zamiast elektrycznej, ale i tak w ogólnym rozrachunku brak prądu wprowadzi w życie codzienne ograniczenia, a proste z pozoru czynności będą niemożliwe do wykonania. Domki są wyposażone np. w grzejniki elektryczne, pralkę, zmywarkę, które zasilane są energią elektryczną.

Jaka moc przyłącza do domku mobilnego?

Procedura podłączenia prądu na działkę, gdzie planowane jest postawienie domu na kółkach odbywa się w kilku etapach. Każda z osób ubiegających się o przyłączenie do sieci składa wniosek w którym należy wskazać zapotrzebowanie. Dla osób zmagających się z tym tematem po raz pierwszy dostępny jest w wersji online kalkulator mocy przyłączeniowej. W kilku prostych krokach można obliczyć dane niezbędne do wpisania we wniosku.

Jak ograniczyć zużycie prądu w domku mobilnym?

Na zakup domku mobilnego decydują się często osoby, które chcą mieszkać w domu nie tylko w czasie lata, ale również późną jesienią oraz w okresie zimowym. Szczególnie w okresie, gdy dostęp do światła dziennego jest ograniczony, warto pamiętać o prostych trikach, które pomogą nam oszczędzić zużytą energię. Co zatem robić, by nasze rachunki za prąd po okresie zimowym były przyjemnie niskie? Przypominamy o prostych metodach, które są proste w drożeniu:

  • gaszenie świateł w pomieszczeniach, których nie przebywamy,
  • montaż żarówek energooszczędnych,
  • wyłączanie z gniazdek nieużywany sprzęt,
  • używanie energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego,
  • pranie i zmywanie tylko w pełni załadowanych urządzeniach,
  • montaż paneli fotowoltaicznych i solarów.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

pl_PL