Oświetlenie LED wnętrza domku mobilnego i modułowego

Oświetlenie LED wnętrza domku mobilnego i modułowego

Każdy dom, nawet rekreacyjny wymaga odpowiedniego oświetlenia. Czym w takim razie jest dobre oświetlenie do domku letniskowego? Jakie rozwiązania zastosować, by nawet w pochmurne, mało słoneczne dni nasze wnętrza były dobrze doświetlone? Czy są na rynku dostępne ekologiczne rozwiązania? Jak wybrać trwałe i energooszczędne światła? Przedstawiamy trendy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dodatków do wnętrza.

Oświetlenie LED wnętrza domku letniskowego

Domki letniskowe, domki mobilne charakteryzują się mniejszymi powierzchniami od naszych standardowych, np. 120 metrowych domów. Mniejsze i niższe pomieszczenia wymagają niestandardowych pomysłów. Coś, co jeszcze kilka lat temu było nieosiągalne, dziś jest standardem. Oświetlenie LED wewnątrz domku wygrywa w rankingu na praktyczność zastosowania oraz energooszczędność. Ten rodzaj oświetlenia powszechnie stosowany jest w nowym budownictwie mieszkalnym i przemyśle. Dzięki zmieniającym się trendom w wyposażeniu domów jesteśmy świadkami zastosowania nowych rozwiązań oświetleniowych w naszym domostwie.

Domek letniskowy – wnętrza ze światłem LED

Domki letniskowe zazwyczaj używamy jako miejsce rekreacji. Muszą być tak zaprojektowane, by bez względu na panującą pogodę za oknem, wewnątrz pełniły swoje wypoczynkowe funkcje. W czasie, gdy pogoda nie sprzyja pieszym wycieczkom czy leżeniu na trawie, domownicy z chęcią wracają do domu by razem w nim spędzić czas. Nie ma znaczenia, czy domek jest użytkowany przez parę znajomych, singla, czy rodzinę z dziećmi. Każde pomieszczenie musi mieć takie oświetlenie, by wewnątrz było przyjemnie. Zwróćmy uwagę szczególnie na te pomieszczenia w których będziemy najczęściej czytać książki, czy pracować przy komputerze. Odpowiednia ilość światła pozwoli nam dobrze pracować lub odpoczywać wewnątrz domku letniskowego.

Pamiętajmy, gdzie najlepiej umieścić oświetlenie LED w domkach letniskowych:

  • sufity,
  • kuchnia ( szczególnie nad blatem roboczym),
  • korytarz ,
  • schody,
  • sypialnia i pokoje dziecięce.

Oświetlenie LED w domku letniskowym – oszczędność

Jesteś właścicielem domku mobilnego i do tej pory nie wymieniłeś oświetlenia na energooszczędne? Ledy w domkach letniskowych można zastosować w każdym pomieszczeniu. Salon, kuchnia, łazienka czy sypialnia – to tam statystycznie spędzamy najwięcej czasu. Te miejsca są kluczowe w użytkowaniu energii elektrycznej. Jeżeli tylko jest taka szansa, należy wymienić żarówki na ledowe. Zmiana rodzaju żarówek spowoduje oszczędność w budżecie domowym. Zakup droższego oświetlenia led zwróci się w szybkim czasie. To wydatek na lata, który przynosi korzyści finansowe. Jeśli nie chcesz wymieniać całego systemu oświetleniowego, to pomiń pomieszczenia w których najmniej się przebywa. Poza aspektem finansowym, znaczenie ma również aspekt ekologiczny.

Oświetlenie LED – ekologia i ekonomia

Osoby, których los planety nie jest obojętny dokonują zielonych wyborów. Często słyszymy, że LED chroni środowisko naturalne. Czy to jest tylko górnolotny frazes? Nie, od lat badania jasno wskazują, że ten rodzaj oświetlenia jest energooszczędny. Dla miłośników liczb najprostsze rozwiązanie to sprawdzenie dzięki narzędziom obliczeniowym jak szybko zwróci nam się zakup jednej żarówki. Dostępne są kalkulatory, które wyliczają jak szybko przy poniesionych wydatkach zaczynamy oszczędzać.

Żarówki LED pobierają około 10 razy mniej prądu w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. Ich żywotność jest bardzo długa. Wyobraź sobie, że jedna żarówka może być użytkowana średnio 10 lat. Dzieję się tak również dlatego, że są bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia zewnętrzne. To ważne, szczególnie w przypadku domków letniskowych które są użytkowane również przez wynajmujących, którzy mniej uważnie użytkują domek.

Technologia LED nie stosuje szkodliwych substancji (rtęć) i światła są bezpieczne dla użytkowników oraz środowiska. Świetna wiadomość to również to, że podlegają recyklingowi. Może już czas porzucić stare przyzwyczajenia i zadbać, by wnętrze domu współgrało ze środowiskiem?

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Odpowiednie oświetlenie – odpowiedni klimat wewnątrz domu

Każde pomieszczenie pełni inne funkcje. Poza meblami, odpowiedni klimat domku letniskowego wprowadza oświetlenie. Pamiętajmy, dzielimy je ze względu na funkcje: ogólne i dekoracyjne. To, jakie wybierzemy lampy czy żyrandole ma wpływ rodzaj pomieszczenia, jego wielkość i wysokość. Zaplanowanie punktów świetlnych odbywa się zawsze na podstawie obserwacji światła naturalnego. Popatrzmy, który punkt jest najciemniejszy, a gdzie słońce zagląda do nas częściej.

Dekoracyjne światło wykorzystujemy, gdy chcemy podświetlić niewielkie przedmioty – obrazy, rzeźby, zdjęcia. LED możemy dowolnie zmieniać – zarówno natężenie i barwy. To sprawia, że architekci sięgają po nie tak chętnie. Każdy styl we wnętrzach potrzebuje innej oprawy, a to przekłada się na potrzebę aranżacji w dowolny sposób. Czy wiesz, że barwa światła oddziałuje na nas, może zmienić się nasz nastrój, samopoczucie? Źle dobrane światło to również źródło złej jakości pracy i odpoczynku.

Temperatura barwowa we wnętrzu

To nic innego jak określenie jak ciepłe jest dane światło. Kelwiny informują nas jaka jest temperatura barwowa. Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest zimniejsze – podąża w kierunki niebieskiej barwy. Najprostszy podział wygląda następująco:

  • 4800 – 5000 K – barwa zimna,
  • 3500 – 4000 K – barwa ciepła,
  • 3500 – 4000 K – barwa neutralna.

Barwa światła – dopasowanie do wnętrza domku letniskowego

Domek mobilny, ze względu na wielkość i wysokość musi mieć dobre oświetlenie wnętrza. Strefy najłatwiej wydzielić za pomocą mebli i punktów świetlnych.

Proponujemy, by w salonie, bliżej kanapy czy kącika czytelniczego wpuścić ciepłe barwy. Pozwolą nam się zrelaksować, rozluźnić po trudach pracy. Miłe światło i ciepły koc nas otulą, poczujemy się bezpiecznie. Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego unikajmy zimnych barw.

Chłodne barwy zostawmy w miejscu, gdzie musimy pracować bądź uczyć się. Ten rodzaj światła pomaga w koncentracji, aktywizuje nas do działania. Pomieszczenie nie będzie wyglądało tak przytulnie, ale pozwoli nam w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki. Ten sam rodzaj oświetlenia zastosujemy w łazience.

Kuchnia to przykład miejsca, gdzie możemy połączyć dwie barwy. Jeżeli do kuchni przylega wyspa albo stół możemy pomyśleć o oświetleniu punktowym o ciepłej barwie. Stanowisko do pracy kuchennej będzie inaczej doświetlone, ponieważ ułatwi nam to podczas gotowania.

Jakie oświetlenie najlepiej pasuje do wnętrz domku letniskowego?

Domki letniskowe najlepiej oświetlać ledowym światłem ze względu na energooszczędność i trwałość.

Jakie oświetlenie powinno być w salonie domku letniskowego?

Salon to miejsce odpoczynku, wybierzmy ciepłe oświetlenie punktowe.

Dlaczego LED jest wykorzystywany w domkach?

Właściciele domku letniskowego dbają o ekonomię i ekologię, żarówki LED są trwalsze i ich koszt szybko się zwraca w zaoszczędzonych wydatkach na prąd.