Oświetlenie zewnętrzne domku mobilnego

Oświetlenie zewnętrzne domku mobilnego

Oświetlenie na działce pełni rolę ozdobną oraz zapewnia bezpieczeństwo. Gdy zapada zmierzch, nie musimy przenosić się do wnętrza domu. Wystarczy zadbać o odpowiednie oświetlenie w ogrodzie czy na tarasie, by móc cieszyć się spotkaniem na świeżym powietrzu. Poza praktycznym aspektem, oświetlenie podkreśla piękno ogrodu i tworzy romantyczny klimat. Jak zatem rozplanować oświetlenie na działce i jaki rodzaj wybrać? Gdzie zainstalować kinkiety, jakie wybrać lampy ogrodowe i czy oświetlenie trawników ma sens?

Od czego zacząć planowanie oświetlenia zewnętrznego w domku mobilnym?

Brama wjazdowa, furtka, altana, ogród – to wszystko po zmroku znika w ciemnościach. Bez odpowiedniego oświetlenia danej strefy nie będziemy w pełni czerpać przyjemności ze spędzania czasu na działce po zachodzie słońca. Jeżeli zależy nam, by w najbliższym otoczeniu domu spędzać czas bez względu na porę dnia, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz rozmieszczenie go w przestrzeni. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, można zawsze poprosić o radę specjalistę, by uniknąć najczęstszych błędów popełnianych podczas projektowania.

Gdy jednak decydujemy się na samodzielnie projektowanie oświetlenia, zacznijmy od podzielenia działki na strefy i pomyślmy co w każdej z nich będzie nam potrzebne – inaczej doświetlimy taras, altanę, ścieżki, rabaty a jeszcze w inny sposób przyległe oczko wodne czy basen. Każde światło ma być tak dobrane, by nikogo nie drażniło czy oślepiało.

Lampy zewnętrzne różnią się od tych stosowanych we wnętrzach domów. Muszą być bardziej odporne na to, co je czeka na zewnątrz – deszcze, wiatr czy uderzenia. Przy wyborze lamp zwróćmy zatem uwagę na ich jakość i z jakiego materiału są wykonane.

Od czego zaczynamy naszą przygodę z oświetleniem? Od przygotowania odpowiedniego schematu oświetlenia zewnętrznego. Rozplanujmy jaka ilość prądu będzie nam niezbędna do oświetlenia terenu i małej architektury.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Mobilheim A - ein großes Häuschen mit den Maßen 12×4 m oder 10,5×4 m, mit traditionellem Baukörper, großer Verglasung und einer Mischung aus Holz- und Graphitzubehör. Es gibt eine Vielzahl von Optionen für die Innen- und Außenausführung.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Mobilheim B - kompaktes kleinstes Modell mit den Maßen 8×3,5 (9×3,5, 9×4), funktionell, praktisch, platzsparend, mit traditionellem Korpus und reinem skandinavischem Design. Es gibt eine Reihe von Optionen für die Innenausstattung und Fassadengestaltung.

Domek mobilny c

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

4+2

33,2-36,7m2

9,5/10,5m x 3,5m

Mobilheim C - ein mittelgroßes Haus mit den Maßen 9,5×3,5 m oder 10,5×3,5 m, praktisch und funktionell, mit einem modernen Design in hellen, klaren Farben. Es gibt eine Vielzahl von Innen- und Außenausführungen.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Dom mobilny D - ein 4,2 x 10,6 m oder 4,2 x 12,2 m großes Mobilheim mit modernem Aufbau, Flachdach, großen Glasflächen und Designer-Innenausstattung. Das Design kombiniert Holz oder Holzimitation mit graphitfarbenen Accessoires. Für die Innenausstattung und die Fassade stehen zahlreiche Varianten zur Verfügung.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Dom mobilny E - ein großeß Mobilheim mit den Maßen 10,5×4 m oder 12×4 m, mit moderner Architektur mit vollverglaster Wohnzimmer-Giebelwand, minimalistischem Korpus und Designer-Interieur. Es gibt viele Möglichkeiten der Innen- und Fassadengestaltung.

Oświetlenie zewnętrzne domu – rodzaje, czym się kierować podczas wyboru?

Praktycznie każdego roku pojawiają się nowinki na rynku oświetlenia zewnętrznego. Dostępne są lampy, które z łatwością dopasowujemy do stylu domu. Uporządkujmy wiedzę i poznajmy jakie są dostępne rodzaje lamp, które będziemy wykorzystywać podczas projektowania zewnętrznych części naszego domu:

  • kinkiety – idealne do montażu na ścianach domu bądź altany, punktowo doświetlają np. numer domu; dostępne w różnych kolorach i wykonane z różnych materiałów,
  • lampy sufitowe zewnętrzne,
  • lampy stojące – słupek, kula; doświetlają ogród, bramę wejściową, ścieżki na działce,
  • lampy najazdowe – montowane w gruncie na podjazdach, płytach chodnikowych,
  • girlandy, lampiony – oświetlenie ogrodu, tarasu, nadają klimat.

Charakterystyka oświetlenia zewnętrznego

Kinkiety montowane na zewnętrznych ścianach domu czy tarasu mogą być uruchomiane tradycyjnie poprzez włącznik, albo przez czujnik ruchu. Detektor ruchu (czujnik ruchu) działa na fale ultradźwiękowe, podczerwień, mikrofale.

Lampy sufitowe zewnętrzne w tym plafony można dopasować do stylu, który panuje w altanie, czy na tarasie. Pamiętajmy, że nie mogą być to lampy, które wykorzystujemy we wnętrzach domu. Różnią się one nie tyle designem co zabezpieczeniami przed warunkami atmosferycznymi: deszczem, pyłem. Sprawdźmy IP (Index of Protection).

Lampy stojące – przybierają przeróżne formy – prostych słupków, kul. To proste i tanie rozwiązanie dekoracyjne. Możemy podkreślić styl naszego domku i działki poprzez wybór odpowiednich lamp stojących. Warto postawić je wśród rabatek kwiatowych, blisko ścieżki prowadzącej od bramy wjazdowej do domu czy w pobliżu chodnika.

Lampy najazdowe cechuje wytrzymałość, wykonanie z wysokiej jakości materiałów. Często się je montuje w okolicy miejsc parkingowych lub garażu, więc są narażone na duże naciski zewnętrzne aut, skuterów.

Oświetlenie tarasu i ogrodu jest kluczowe przy planowaniu, jeżeli zależy nam by naszym gościom i nam było miło spędzać wieczory na leżaku z ciekawą książką lub podczas kolacji. Jesteś urodzonym organizatorem imprez i nie wyobrażasz sobie lata bez przyjęć w ogrodzie? Nie zapomnij o prostych rozwiązaniach – girlandy w łatwy sposób zawiesisz na drzewach, na pergolach lub na wspornikach tarasu. Ciepłe światło lampionów nada romantycznego klimatu, a goście będą czuli się wyjątkowo.

Oświetlenie ogrodowe LED

Oświetlenie LED na dobre zagościło w naszych domach, czy w takim razie możemy też przenieść nasze przyzwyczajenia, gdy planujemy ogród i zewnętrze domku letniskowego? Oczywiście, dzięki najnowszym technologiom możemy cieszyć się z dostępnych ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań również w ogrodzie!

Producenci lamp zewnętrznych led przygotowali różne wzory i kolory lamp. Gdy uda nam się odpowiednio zaplanować ustawienie oświetlenia w ogrodzie, będziemy mogli cieszyć się przepięknym widokiem kwiatów, rabat, ulubionych krzewów nawet po zmroku.

Czy lampy LED zewnętrzne mogą być zdalnie sterowane?

Nowoczesne lampy led wyposażone są w piloty do zdalnego sterowania. Dodatkowo wyposażone są w czujnik ruchu.

Czy lampy zewnętrzne są trwałe?

Lampy zewnętrzne: kinkiety, lampy ogrodowe są wykonane z bardzo trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia.

Czy oświetlenie LED do ogrodu jest dobrym pomysłem?

Oświetlenie led świetnie oświetli taras, elementy ogrodu,

de_DE