Domki mobilne z montażem i transportem: jak wybrać najlepszy?

Domki mobilne z montażem i transportem: jak wybrać najlepszy?

Mobilne domy od lat są obecne na kempingach, czy ośrodkach wczasowych. W wielu krajach domy mobilne są traktowane jak komfortowe mieszkania całoroczne. Popularność domków w Polsce rośnie z roku na rok ze względu na swoją atrakcyjną cenę, szeroki wybór nowych jak i używanych. Jakie są rodzaje domów mobilnych i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze właściwego?

Domek mobilny – sposób na wakacje

Popularne domki na kółkach produkowane w Polsce niczym nie przypominają przebrzmiałych domków holenderskich. Projektowane zgodnie z najnowszymi trendami, dzięki nowoczesnej technologii są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie ekonomicznego budownictwa. Dynamiczny rozwój technologii pozwolił również na budowanie domów, których przeznaczenie nie kończy się wraz z zakończeniem słonecznych dni.

Wakacje w domkach letniskowych to alternatywa lub uzupełnienie tradycyjnych pobytów w hotelach czy wojaży zagranicznych. Letniskowe domki pozwalają na większą spontaniczność, wystarczy zazwyczaj kilka godzin podróży by czerpać przyjemność z pobytu w domku w urokliwej miejscowości. Dzięki niskim cenom i szerokiej ofercie można mieć na własność dom już od kilkudziesięciu tysięcy (opcja używana). Warto rozważyć zakup domku letniskowego szczególnie, gdy zależy na na częstym wypoczynku od miejskiej wrzawy.

Jakie są rodzaje domków mobilnych

Spośród domów mobilnych, możemy wyróżnić:

  • nowoczesny dom mobilny,
  • domek holenderski ( domek na kołach),
  • przyczepy kampingowe,
  • domy na wodzie,
  • kampery.

Pochylmy się nad pierwszym z wymienionych. Dlaczego nowoczesny dom mobilny jest najczęściej wybierany jako dom letniskowy? Skąd jego ogromna popularność wśród miłośników letniego odpoczynku? Domy mobilne te przede wszystkim tworzone są zgodnie z oczekiwaniami Inwestora z uwzględnieniem wszystkich jego sugestii.

Można dowolnie konfigurować domek zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki temu powstaje wyjątkowy projekt spełniający oczekiwania i gust zlecającego – można zaprojektować wielkość domu, sposób ogrzewania, układ pomieszczeń a nawet wzór tkaniny na kanapę czy zasłony. Domy letniskowe niewielkich rozmiarów – do 35m2 są bardzo często wybierane, ponieważ ich postawienie na działce wymaga minimum formalności.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Jak domki są transportowane?

Domy mobilne w zależności od wielkości mogą być traktowane jako transport ponadgabarytowy, który zawsze podlega ścisłym przepisom i niezbędne będzie zlecenie go zewnętrznej firmie transportowej. To ona zajmie się uzyskaniem wszystkich formalności i pozwoleń. Po stronie firmy transportowej leży również ubezpieczenie przewożonego domku na wypadek uszkodzenia w trakcie kolizji.

Koszt transportu będzie różny w zależności od kilku czynników. Kluczowe dane to m.in.: wielkość, wysokość, szerokość domu, jego waga oraz długość i jakość trasy. Transporty ponadgabarytowe to złożony proces – wymagane są specjalistyczne zezwolenia, ubezpieczenia, przygotowania jak będzie wyglądała trasa (należy ominąć niektóre wiadukty).Warto wybrać firmę z wieloletnim doświadczeniem, która ma na swoim koncie wiele przewozów zakończonych sukcesem.

Jak zatem technicznie należy przygotować się do transportu ładunku wielkogabarytowych? W pierwszej kolejności wyznaczana jest trasa – brane są pod uwagę wszystkie możliwe ograniczenia w transporcie. Ograniczenia to m.in. to, co można spotkać po drodze, czyli: tunele, wiadukty o określonych wysokościach oraz ograniczenia nacisku siły na jezdnię. Nad transportem czuwa zawsze pilot, który nadzoruje wszystkie możliwe niebezpieczeństwa napotykane na trasie.

Montaż domu mobilnego na działce

Gdy transport domu na kołach zakończy swą podróż, należy właściwie usadowić domek na terenie. Poza aspektem technicznym, na czym postawimy dom konieczne jest przemyślenie jak usytuować dom na działce względem stron świata. Idealny scenariusz to taki, gdy wjazd na działkę jest od strony północnej. Sypialnia świetnie sprawdzi się od strony wschodniej, jadalnia z kuchnią od strony północno-zachodniej. Taras, który w łatwy sposób dobudować do domku mobilne sprawi nam największą przyjemność gdy stanie od strony południowej lub zachodniej.

Posadowienie domku na działce można wykonać samemu lub zdecydować się na zlecenie profesjonalnej ekipie. Odbywa się ono zazwyczaj na dwa różne sposoby: posadowienie na bloczkach lub na płycie fundamentowej (ułatwia wypoziomowanie domu).

Poziomowanie domu odbywa się od razu po rozładunku na działce. Każdy dom wymaga innego podparcia, dlatego zanim domek pojawi się na działce, producent przygotuje jasne wytyczne ile powinno być punktów podparcia. Poziomowanie odbywa się przy pomocy właściwych narzędzi i trwa maksymalnie kilka godzin.

Jakie są zalety domku mobilnego?

Domy mobilne cieszą się duża popularnością wśród osób, którym zależy na minimalnych formalnościach. Budowa domu z pewnością w tradycyjnej technice trwałaby o wiele dłużej i wymagałaby wielu pozwoleń i formalności. Dzięki temu, że domy powstają w fabryce i w całości są transportowane pod wskazany adres, już kilka godzin po skończonym posadowieniu można w nim mieszkać bez przeszkód.

Poza tym, domy powstają na zamówienie, więc spełniane są wszystkie oczekiwania przyszłych właścicieli. Co najważniejsze można go w każdej chwili sprzedać. Ponieważ dom nie jest na stałe połączony z naszą działką, w prosty sposób możemy sprzedać dom innemu chętnemu, którego działka jest oddalona nawet o kilkaset kilometrów.

Jak transportuje się domki holenderskie na działkę?

Mimo iż domki holenderskie są na kołach, nie mogą samodzielnie poruszać się po drodze i dlatego niezbędne jest zlecenie transportu zewnętrznej firmie.

Jakie są popularne domki letniskowe?

Mobilne domki letniskowe to m.in.: domki na kołach, przyczepy kampingowe, domy na wodzie.

Jakie są zalety domków mobilnych?

Dobry stosunek ceny do jakości, nowoczesne wzornictwo, możliwość zamówienia domu wg. wytycznych Inwestora,