Jak urządzić wnętrze małego domku?

Jak urządzić wnętrze małego domku?

Domki o mniejszym metrażu cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. Popularne są wśród singli i małych rodzin, najszybciej znikają zarówno z rynku wtórnego i pierwotnego. Dobrze zaprojektowane wnętrze małego domku to spełnione oczekiwania każdego właściciela. Niewielki metraż wymaga od nas lepszego planowania przestrzennego. Zapoznaj się z naszymi poradami jak urządzić niewielkie pomieszczenia i ciesz się najwyższym komfortem życia.

Małe domki – duże trudności podczas planowania powierzchni użytkowych

W zależności od liczby domowników, mały metraż jest idealnym rozwiązaniem. Osoby żyjące w pojedynkę często wybierają mniejsze wnętrza, ale dobrze zaprojektowane.

Na niewielkiej powierzchni standardowo mieści się: kuchnia (aneks kuchenny), łazienka, przedpokój, sypialnia i salon. Szczęśliwcy mają do dyspozycji jeszcze patio bądź taras. Ta dodatkowa powierzchnia przydaje się szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Odpowiednio dobrane meble i dodatki dodadzą uroku dodatkowemu pomieszczeniu w domu.

Najbardziej kłopotliwe w urządzaniu małych domków jest planowanie przestrzeni. Jak pogodzić wielozadaniowość pomieszczeń? Jakie decyzje będą najlepsze? Tu z pytaniami warto udać się do architekta. Jeżeli układ domku jest skomplikowany, pomysły doświadczonych specjalistów z pewnością pomogą nam przejść przez trudy planowania.

Każdy centymetr w małej powierzchni ma znaczenie. Bardzo często w małych domkach meble muszą być projektowane na wymiar, by móc maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Co ważne, powinny być mobilne, by w każdej chwili móc je przestawić w inne miejsce.

Mieszkanie w małym wnętrzu – zalety

W małym domku użytkownicy w pierwszej kolejności doceniają niższy koszt zakupu nieruchomości. Kolejno, na co zwracają uwagę to tańsza eksploatacja, niższe rachunki za czynsz i ogrzewanie (mniejsze powierzchnie łatwiej ogrzać). Zmorą wielu osób jest wielogodzinne sprzątanie swojego azylu – dla właścicieli kilku małych pomieszczeń ten problem nie istnieje. Popularna metoda – 15 minut dziennie – świetnie się sprawdza w małych gospodarstwach.

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Jak urządzić małe pomieszczenie – najważniejsze zasady, których warto się trzymać

Urządzając małe domki, pamiętajmy o najważniejszych zasadach.

  • kolory – jasne kolory lubią się z małymi wnętrzami, postaw na mocne akcenty kolorystyczne w dodatkach,
  • lustra – zamontuj je szczególnie w wąskim przedpokoju czy ciemnym pomieszczeniu,
  • właściwe oświetlenie przestrzeni – światło naturalne jak i sztuczne wprowadza do domu miły nastrój,
  • dobra organizacji przestrzeni – wydzielenie stref różnymi kolorami bądź akcentami,
  • meble na wymiar – odpowiednio wybrane zoptymalizują naszą przestrzeń,
  • duża ilość skrytek i schowków – mała przestrzeń nie lubi bałaganu.

Urządzanie małego wnętrza – przedpokój

Wysoki przedpokój w domku daje nam możliwość zamówienia zabudowanych szaf. Dobrze zaprojektowana szafa na przedpokoju pełni również rolę schowków na mniej używane przedmioty ( pawlacz). Nauczmy się, by nie marnować żadnego centymetra powierzchni magazynowej. Szafy wykonane na zamówienie to dobry wybór. Możemy skonfigurować fronty, wnętrze szafy czy kolor.

Gdy przedpokój jest wąski, pomyślmy o drzwiach przesuwnych oszczędzających przestrzeń. Utrzymanie czystości szafy z lustrami nie należy do najprostszych, ale walor wizualny z pewnością nam to wynagrodzi. Zaplanuj szafę tak, swobodnie schować do niej odkurzacz, szczotkę czy pralkę.

Urządzanie małego wnętrza – kuchnia

Mała kuchnia to zmora wszystkich właścicieli domków. Zmuszeni są do pójścia na kompromis często podejmują decyzję o wyburzeniu ścian i otworzeniu kuchni na salon. Salon z aneksem kuchennym ma swoje wady. Najczęściej słyszy się o problemach wentylacyjnych. Żeby ich uniknąć sprawdź jakie parametry musi mieć urządzenie, by najlepiej spełniało swoją rolę. Dobry okap kuchenny ma wiele zalet: pochłania parę wodną oraz nieprzyjemne i uciążliwe zapachy powstałe podczas smażenia czy gotowania.

Meble kuchenne oraz sprzęty (lodówka, zmywarka) powinny być zaplanowane tak, by w małej kuchni jak najlepiej udało się przygotowywać posiłki. Pamiętaj, żeby zabudowywać szafkami całą powierzchnię ściany – w małej kuchni dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych jest kluczowe.

Sypialnia w małym domku – dlaczego warto zadbać o prywatność

Wygodne łóżko to najważniejszy bohater w naszej sypialni. To, czy ktoś wybierze łóżko z zagłówkiem to kwestia drugorzędna – najważniejszy dla naszego snu jest materac. To kluczowa decyzja, jeżeli zależy nam na zdrowym śnie. Odpowiedni materac dopasowuje się do naszego kręgosłupa. Twardość materaca ma znaczenie dla naszego ciała.

Jeżeli będziemy spali na nieodpowiednim materacu nasze ciało od razu da nam sygnały niezadowolenia. Bóle kręgosłupa, drętwienie nóg, ból barków, trudności z wstaniem – to pierwsze sygnały, że nasz materac nie spełnia podstawowej funkcji. Na szczęście w wielu sklepach można przed dokonaniem decyzji zakupowej przetestować materace. Jeżeli z sypialni będą korzystały dwie osoby i każda z nich ma inne schorzenia, warto sprawdzić informacje u producenta jakie są możliwe rozwiązania.

Dla naszego komfortu podczas codziennego korzystania z łóżka, pamiętajmy o dobrym dostępie do niego. Zaprojektujmy tak sypialnię, by wygodnie z dwóch stron dochodzić do łóżka. Dzięki szafkom nocnym możemy mieć dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jeżeli nasza sypialnia będzie miała odpowiednie wymiary to zmieści się w niej dodatkowa szafa albo mini garderoba. Dzięki temu w szafach będzie można chować pościel, jeżeli nie zdecydujemy się na zakup łóżka z pojemnikiem pod spodem.

Pojemnik pod łóżkiem to dodatkowa przestrzeń w której możemy przechowywać pościel, koce, zapasowe komplety, narzuty.

Aranżacja łazienki to nie kłopot! Sprawdź ciekawe pomysły

Niewielka łazienka to nie kłopot. Na rynku można znaleźć przeróżne rozwiązania do małych łazienek. Meble mogą być zamówione na wymiar, ale zanim to nastąpi warto udać się do popularnych salonów. Tam czekają na nas specjalne serie dedykowane do trudnych wnętrz. Łazienka ma być funkcjonalna, ale przede wszystkim powinna być dla nas miejscem odpoczynku. Dobierzmy takie kolory, które pozwolą nam na chwilę zapomnienia podczas kąpieli.

Uwielbiasz długie, gorące kąpiele przy świecach, ale masz małą łazienkę? Nie przekreślaj swoich planów. Zrezygnuj z wanny narożnej, ona zajmuje więcej miejsca niż ta o prostokątnym wymiarze. Miłośnicy szybkich prysznicy mogą zrezygnować z wanny na rzecz prysznica – wtedy warto wybrać prysznic walk-in. Kabina prysznicowa ta jest bardzo nowoczesna i minimalistyczna, sprawdzi się w małych wnętrzach.

Antresola – dodatkowe miejsce do życia

Jeżeli nasze lokum jest wysokie i ma minimum 4 metry możemy wykorzystać świetne rozwiązanie, które powiększa naszą powierzchnię użytkową. Antresola, bo o niej mowa może pojawić się pod konkretnymi warunkami. W zależności od jej przeznaczenia, jej wysokość może być różna. Dla sypialni minimum wysokości antresoli to 120 cm – ale żeby zadbać o komfort dorosłych, powinna mieć wysokość minimum 2 metrów.

Sypialnia na antresoli powinna być odpowiednio zaaranżowana – zadbajmy o dobre oświetlenie i jak najlepszą wentylację. Jej styl powinien być spójny z salonem. Nie jest istotne, czy będzie tam dodatkowa sypialnia, pokój zabaw czy domowe biuro. Za każdym razem warto pomyśleć o tym, by idealnie wkomponowała się w charakter domku. Użyj podobnych kolorów i dekoracji, by finalny efekt każdego dnia cieszył oko.

Czy potrzebne są pozwolenia na budowę antresoli?

Żadne pozwolenia na budowę nie są konieczne. Musi być natomiast bezpieczna dla użytkowników. Konstrukcja powinna być zaprojektowana w ten sposób, by jej użytkowanie nie spowodowało uszkodzeń w budynku. Źle zaprojektowana może zniszczyć nam ściany, podłogę, stropy. Najważniejsze podczas projektowania jest określenie ilości podparć i wyliczenie maksymalnego obciążenia.

Ważnym elementem są schody, balustrada i poręcze. Wybierzmy takie, które nie tylko będą pełnić funkcję zabezpieczenia nas przed upadkiem, ale przede wszystkim będą ozdabiać nasz salon. Trzeba zadbać o to, by wejście schodami na górę było komfortowe i pozbawione problemów. Dobre wymiary, odpowiednia szerokość stopni bądź drabinki zabezpieczą nas przed spadnięciem i nieszczęśliwym wypadkiem.

Wady antresoli

Mimo tego, że jest funkcjonalna i pozwala na otrzymanie dodatkowego pomieszczenia za niewielkie pieniądze, ma swoje wady. Bez odpowiedniej wentylacji, może nam być za gorąco – ciepłe powietrze ucieka do góry. Źle zaprojektowane ogrzewanie (odpowiednia ilość grzejników) może być dokuczliwe przy dłuższym użytkowaniu.

Jeżeli projektujemy tam biuro – koniecznie rozplanujmy dobrze oświetlenie, by dobrze nam się pracowało bez względu na promienie słoneczne za oknem. Źle przygotowane schody mogą powodować trudności we wchodzeniu i schodzeniu z antresoli.

Meble – skryci pomocnicy w trudnych do aranżacji pomieszczeniach

Nieoczywiste pomieszczenia oczekują niebanalnych rozwiązań. Tam gdzie masz możliwość maksymalnie wykorzystaj każdą powierzchnię. Projektanci wyspecjalizowali się w dostarczeniu nam rozwiązań, które będą praktyczne i designerskie.

Składany stół jest szalenie praktyczny. Każdego dnia korzystamy z jego uroków, a w przypadku większej ilości gości bez trudności powiększamy powierzchnię blatu. Ich uroda nie ustępuje tradycyjnym stołom nierozkładanym. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać stół składany do kuchni czy jadalni.

Pamiętajmy o finalnym kształcie: po rozsunięciu – okrągłe stoły będą owalnymi, a kwadratowe prostokątnymi. Sprawdźmy jakość mechanizmu przed zakupem. Upewnijmy się, że bez trudu każdy domownik samodzielnie będzie mógł powiększyć stół bez pomocy drugiej osoby. Doceńmy te lekko pracujące, mało awaryjne systemy.

Krzesła, które możemy dopasować do wyspy bądź stołu mogą pomóc nam w zaoszczędzeniu przestrzeni w salonie i kuchni. Wybierzmy krzesła składane lub sztaplowane. Składane są popularne, ponieważ możemy je w łatwy sposób schować do szafy lub odpowiednio powiesić na ścianie. Krzesła sztaplowane są tak skonstruowane, że można je kłaść jedno na drugim. Takie taborety czy stołki możemy wsunąć z łatwością pod stół gdy z nich nie korzystamy. Ponieważ są bez oparcia, mogą być niewygodne podczas pracy czy dłuższej kolacji.

Pufy, podnóżki mogą wymiennie być stosowane w małym saloniku bądź pokoju dziecięcym. Starajmy myśleć, że dany mebel we wnętrzu może mieć więcej niż jedną funkcję. Dzięki temu np. pufa, która nie ma oparcia może być wykorzystana jako stolik czy podnóżek. Dobrze wybrany kształt i faktura pozwoli nam poczynić oszczędności przestrzenne oraz finansowe. Jeżeli unikamy monotonii we wnętrzu, wybierzmy zaskakujące wzory. W dowolnym momencie będziemy mogli też zmienić dodatki i zmienić nasze otoczenie.

Szafy w zabudowie to najlepsze rozwiązanie w aranżacji niewielkich pomieszczeń. Zabudowa kuchenna, szafy w przedpokoju bądź garderoba zmieści wszystkie nasze najpotrzebniejsze rzeczy użytku codziennego i zaoszczędzą cenną przestrzeń. Zwróć uwagę, że wysoka zabudowa stwarza dodatkową powierzchnię przechowywania. Szczególnie w niewielkich domkach jest to bardzo potrzebne. Standardowe szafy są wysokości 200 cm. Jeżeli domek jest wysoki na 3 metry, wówczas prędzej czy później na szafie pojawią się pudełka, kartony. Zadbajmy o to, by nasze wnętrze było uporządkowane. W czystej przestrzeni łatwiej się pracuje i odpoczywa.

Wydzielenie stref za pomocą oświetlenia i mebli – wskazówki

Bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie by wydzielić odpowiednie strefy użytkowe jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Nie ograniczaj się tylko do jednego, górnego oświetlenia w dużym salonie. Przemyśl jak doświetlić strefę relaksu ( kącik czytelniczy), czym oświetlić miejsce do pracy. Nie zapomnij o kinkietach, małych lampkach. Zapoznaj się z zaletami oświetlenia LED w kuchni. Nie tylko co oświetlamy, ale czym ma znaczenie w małych domkach. Oświetlenie ledowe jeszcze do niedawna nie było pierwszym wyborem. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można doświetlać np. punktowo wybrany fragment przestrzeni.

Ścianki – dzielenie stref w małym domku

Wyznaczenie konkretnych stref użytkowania pozwoli nam na podkreślenie funkcji danej przestrzeni. Dobrze wydzielone strefy pozwolą nam w komfortowy sposób korzystać z wnętrza. Dzięki ulepszeniom możemy bez problemu zachować ład w przestrzeni.

Najprostszym sposobem na wizualne dzielenie przestrzeni jest wykorzystanie mebli. Starajmy się unikać typowych ścianek działowych, ponieważ zabierają niepotrzebnie lekkość z pomieszczenia. Już nawet parawan może pełnić funkcję odgrodzenia np. niewielkiej sypialni od reszty pokoju. Ten sam parawan w ciągu dnia może być ozdobą – wystarczy udekorować go kwiatami albo romantycznym oświetleniem.

Domek łatwo podzielić na strefy. Odpowiednie ustawienie mebli optycznie dzieli nam salon na strefy. Kuchnia oddzielona zostanie wyspą od pokoju, dobrze ustawiona kanapa wyznaczy nam strefę relaksu.

Panele i ścianki są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy dodać lekkości wnętrzom. Producenci każdego roku zaskakują nas nowymi rozwiązaniami i modelami. Ostatnim hitem są ścianki działowe ażurowe. Możemy dowolnie wybierać wśród wielu tysięcy wzorów. Z pewnością lekkie, ażurowe wzory nadadzą wnętrzu wyjątkowości. Domek nie będzie przytłoczony gdy wybierzemy jaśniejsze modele. Dzięki przejrzystości, promienie słoneczne będą mogły operować po naszym salonie bez problemu.

Drzwi – zamknięcie i wyznaczenie przestrzeni

Drzwi to nasza kolejna podpowiedź. Nie musimy wybierać tradycyjnych. Gdy mamy do użytku małą powierzchnię, godne uwagi są drzwi wsuwane w ścianę. Są niewidoczne, nie zawadzają, w prosty i szybki sposób można oddzielić np. salon od kuchni. Możemy odizolować również sypialnię od dużego pokoju po to, by czuć się w niej jak najbardziej komfortowo.

System montowania tych drzwi nie jest zbyt skomplikowany, jednak muszą być spełnione pewne warunki by pojawiły się pod naszym dachem. Drzwi teleskopowe to rodzaj drzwi chowanych w jednej kasecie.

Proste kroki do dobrze zaprojektowanej przestrzeni

Aranżacja małego domku nie należy do najprostszych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad bez trudu dostosujemy wnętrze do naszych potrzeb. Optyczne powiększenie niewielkiego domku jest możliwe dzięki optymalnie dobranym meblom na wymiar, kolorom, dekoracjom. W małym domku szczególnie musimy dbać o porządek we wnętrzu, więc zastosowanie odpowiednich mebli to warunek konieczny by w domku był ład i porządek.

Czy aranżacja małego wnętrza jest trudna?

Aranżacja małego wnętrza jest angażująca, ale wcale nie trudniejsza od urządzania większego. Skorzystaj z porad architekta abyś mógł mieć pewność słuszności decyzji.

Jak zaplanować oświetlenie w małym wnętrzu?

Każda strefa powinna mieć inne oświetlenie. Oddzielenie stref od siebie za pomocą światła to prosty sposób w wykonaniu.