Czy na działce budowlanej można postawić domek letniskowy?

Czy na działce budowlanej można postawić domek letniskowy?

Domek letniskowy zazwyczaj budowany jest w miejscach, gdzie w łatwy sposób można obcować z przyrodą. Bliskość natury pozwala nam się regenerować w czasie wolnym od pracy, czy w czasie wakacji najmłodszych. W zależności od nastroju, możemy spędzić weekend w samotności lub zaprosić najbliższe nam osoby do wspólnego spędzania czasu. Co zrobić, by stać się szczęśliwym posiadaczem własnego domku letniskowego? Jaką wybrać działkę, by mieć pewność otrzymania pozwolenia na budowę?

Co to jest domek letniskowy?

Domek letniskowy różni się od domu mieszkalnego przeznaczeniem użytkowania. Dom mieszkalny, dzięki odpowiedniej technologii jest przystosowany do użytkowania przez cały rok. Domek letniskowy w świetle przepisów to nic innego jak budynek rekreacji indywidualnej przeznaczony do okresowego odpoczynku. W zależności od tego jak duży dom planujemy wybudować, proces budowlany podlegała różnym przepisom. W zależności od wielkości, możemy budować dom na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

Jakie są rodzaje działek?

Specyfikacja działek jest bardzo różnorodna. Okazuje się, że nie każda inwestycja może być zrealizowana na danym gruncie. Skąd zatem czerpać wiedzę, by nie popełnić błędów i w niedalekiej przyszłości móc spędzać czas w domku letniskowym? Z pomocą przychodzi nam MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tym dokumencie, a konkretniej uchwale rady gminy są jasno określone rodzaje działek i co może być na nich realizowane. MPZP składa się z dwóch części – tekstowej i graficznej.

Klasyfikacja gruntów:

  • działki leśne,
  • działki siedliskowe,
  • działki inwestycyjne,
  • działki rekreacyjne,
  • działki rolne,
  • działki budowlane.

Czym charakteryzuje się działka budowlana?

Według definicji z ustawy z dnia 27.03.2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działka budowlana:

“należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego”.

Musimy zatem pamiętać, że działka budowlana musi mieć zawsze dostęp do drogi publicznej. Jeżeli nie jest uzbrojona, musi być możliwość doprowadzenia niezbędnych mediów. Działka przeznaczona jest m.in. na zabudowę mieszkaniową, użyteczności publicznej czy obiekty handlowe. Zgodnie z przepisami możemy na tej działce wybudować lub postawić domek letniskowy.

Jak dobrze wybrać domek letniskowy?

Domek letniskowy to miejsce odpoczynku, spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz realizacji swoich hobby. W wolnej chwili możemy poświęcić swój czas na pracę w ogrodzie lub oddać się majsterkowaniu. Wolny czas na łonie natury może być również dla nas inspiracją do rozpoczęcia nowej, do tej nieodkrytej pasji.

Wybór domu letniskowego nigdy nie przychodzi z łatwością. Mnogość atrakcyjnych ofert może tylko zawrócić nam w głowie, więc warto postawić sobie kilka najważniejszych pytań i określić listę priorytetów. W pierwszej kolejności, warto ustalić, czy domek ma być nowy, czy używany. Jeżeli dom będzie używany, to w jaki sposób można go dostarczyć na działkę? Jakiej wielkości wybrać dom – czy do 35m2, co pozwoli na zbudowanie domu na zgłoszenie, czy większych rozmiarów z dwoma kondygnacjami?

Pamiętajmy, że bez względu na nasze upodobania, najważniejszym kierunkowskazem jak może wyglądać domek jest MPZP lub WZ. Warto sprawdzić co jest dozwolone w danym obszarze, a na co kategorycznie nie będziemy mogli sobie pozwolić.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Rodzaje domków letniskowych

Domki letniskowe, które użytkowane są tylko w wakacyjnym czasie są zbliżone do tych całorocznych. Są tak samo funkcjonalne i praktyczne. Różnice jakie występują między nimi wynikają z częstotliwości użytkowania, czyli są w inny sposób ogrzewane i izolowane. Najpopularniejsze domki letniskowe:

  • mobilne,
  • modułowe,
  • drewniane,
  • murowane.

Domki mobilne, czyli domy na kołach to nowocześnie zaprojektowane domy, które niczym nie przypominają popularnych w latach 80 domków holenderskich. Wybudowane w nowoczesnej technologii w łatwy sposób mogą być modyfikowane na życzenie Inwestora. W zależności od preferencji, można zaprojektować m.in. układ pomieszczeń, wybrać kolor elewacji, rodzaj oświetlenia. Taki dom będzie sumą naszych upodobań, potrzeb i możliwościami finansowymi.

Domki modułowe, to jeden z ostatnich hitów wśród domków letniskowych. Stosunkowo niedrogie i energooszczędne powstają w fabryce z prefabrykatów i dostarczone są na działkę w pełni gotowe do montażu. Domki charakteryzują się nowoczesnym designem, energooszczędnością i szybkim czasem produkcji. Wśród ofert nie zabraknie również domów do 35m2. Domy modułowe można ze sobą dowolnie łączyć i tworzyć taką bryłę, która będzie odpowiednio komponowała się na działce.

Ile kosztuje domek letniskowy?

Koszt budowy domku letniskowego zależy od wielu czynników. Powierzchnia domu rekreacyjnego, jakość materiału, wybór konstrukcji, sposób urządzenia wnętrza mają wpływ na to w jakich będzie koszt finalny domu. Najtańsze domy do 35m2 możemy znaleźć już nawet od 40 tys. złotych. Tańsze modele to najczęściej używane, np. domy mobilne. Na ostateczną cenę wpływ ma również wybór elewacji, ilość kondygnacji, wielkość domu oraz styl w jakim jest zrobiony. Nie możemy zapomnieć, że taras czy balkon również przekłada się na finalny kosztorys.

Na jakiej działce można postawić domek letniskowy?

MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala te zasady.

Ile kosztuje dom letniskowy?

Cena domu jest różna i wynika z wielu czynników, np. wielkości domu, ilości kondygnacji.

Jakie są popularne domy letniskowe?

Popularne domy letniskowe: modułowe, mobilne, drewniane.