Czym ociepla się domki mobilne?

Czym ociepla się domki mobilne?

Termoizolacja w domkach mobilnych ma podwójne zadanie ochronne: w okresie dużego nasłonecznienia wnętrza nie powinny się zbytnio nagrzewać, a w okresie chłodnych dni nie powinny tracić ciepła. Największy ubytek ciepła generuje źle zaplanowana izolacja ścian, dachu i podłogi. Warto pamiętać, że dobra jakość materiałów oraz umiejętne ich rozplanowanie wpływa na zdecydowane zmniejszenie strat ciepła w budynku.

Materiały termoizolacyjne w nowych domkach mobilnych

Na przestrzeni lat materiały wykończeniowe zmieniły swoje parametry co wpłynęło na podwyższenie jakości produkowanych obiektów.

Mimo iż konstrukcja domów nie uległa diametralnej zmianie, nowoczesne materiały izolacyjne znacząco podnoszą komfort życia w domkach mobilnych.

Poznajmy najczęściej spotykane rozwiązania termoizolacyjne:

  • wełna drzewna,
  • wełna mineralna,
  • styropian,
  • pianka poliuretynowa,
  • folia: wiatroizolacyjna i paroizolacyjna,
  • płyta izolacyjna.

Charakterystyka materiałów termoizolacyjnych

Najlepsze właściwości materiałów budowlanych przełożą się na osiągnięcie najlepszych parametrów termicznych w okresie zimowym i letnim.

Wełna drzewna ze względu na swoją uniwersalność wykorzystywana jest powszechnie w każdym budownictwie – izoluje ciepło, stanowi barierę akustyczną, wpływa dodatnio na mikroklimat wnętrza domu. Wzrost jej popularności najłatwiej dostrzec wśród osób wybierających rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne – powstaje z odpadów tartacznych. Jej największy walor – sprężystość – pozwala na izolowanie ścian czy dachów bezpośrednio między konstrukcjami szkieletu. Dzięki temu, że pokryta jest impregnatem nie jest podatna na występowanie pleśni czy wilgoci. Ciekawostką jest, że względu na swoje nadzwyczajne właściwości akustyczne (pochłania fale dźwiękowe) jest wykorzystywana w salach koncertowych czy studiach nagraniowych. Dodatkowe zalety wełny drzewnej: hipoalergiczna, łatwa w montażu, ekologiczna (można powtórnie ją wykorzystywać).

Wełna mineralna jest ceniona ze względu na swoją przystępną cenę oraz walory izolacyjne i akustyczne. W domkach mobilnych wykorzystuje się ją do izolacji ścian, podłóg i dachu. Produkowana jest z surowców mineralnych podczas ich wytapiania w odpowiedniej temperaturze. Główne zalety: dobry izolator termiczny, niepalność, elastyczność, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wśród minusów tego materiału można wymienić nasiąkliwość i wagę.

Styropian popularny w budownictwie jest od lat ze względu na swoje walory: bezpieczny dla środowiska, nie chłonie wilgoci, łatwy i bezpieczny w montażu, ma niską cenę. Dzięki parametrom termoizolacyjnym z powodzeniem jest wykorzystywany do ocieplania zewnętrznego budynków. Ponieważ nie powoduje uczuleń i alergii tworzy dobry mikroklimat obiektu.

Domki holenderskie – ocieplenie

Mobilne domki, domki holenderskie w zależności od wyboru producenta, są ocieplane wełną mineralną lub drzewną, pianą PUR.

W zależności od tego, czy dom ma być całoroczny, czy tylko letniskowy – producenci przygotowali dwa różne rozwiązania.

Standardowo wełna ma grubość 15 cm w podłodze i w dachu, a 10 cm w ścianach.

Dla obiektów całorocznych grubość materiałów jest inna i podlega ona indywidualnym ustaleniom.

Zwiększenie grubości ocieplenia wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów ogrzewania.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Ocieplenie domków mobilnych – jakie materiały wybrać?

Producenci nowych domów mobilnych stosują różne metody ocieplenia z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.

Czy dom mobilny może być użytkowany przez cały rok?

Domy całoroczne powstają w oparciu o tę samą konstrukcję i technologię co domki letniskowe. Różnią się jedynie grubością materiałów izolacyjnych – zamiast 10 cm stosuje się 15 cm wełny mineralnej.

Jakich materiałów izolacyjnych można użyć do ocieplenia domków holenderskich?

Domek holenderski produkowany w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych może być odnowiony poprzez wymianę elewacji, okien i izolacji ścian. Warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru materiałów izolacyjnych, gdyż to ma realny wpływ na jakość użytkowania domu.