
Domy mobilne w Polsce wybierane są ze względu na liczne walory technologiczne. Szeroka oferta producentów domów mobilnych pozwala wybrać model, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Gotowe domy do zamieszkania powstają w wersji w pełni umeblowanej, dzięki czemu od razu można wprowadzić się do nowego mobilnego mieszkania.
Domy mobilne a dzierżawa działki
Domy mobilne o rozmiarze do 35 m2 można postawić na działce bez pozwolenia na budowę. Czasochłonne formalności związane z budową idą w zapomnienie. Procedury są na tyle uproszczone, że całe przedsięwzięcie odbywa się bez nadzoru kierownika budowy oraz profesjonalnego projektu, który powstał z pomocą architekta. Dodatkowym plusem jest również to, że jeżeli domek mobilny stawiamy jako domek letniskowy to działka nie musi być uzbrojona. W przeciwieństwie do budowy standardowego domu, domy mobilne można stawiać na działce, która nie jest naszą własnością. Wystarczy umowa dzierżawy w której określone jest pozwolenie na postawienie domku na działce.
Polecane domki mobilne

4+2
44-51m2
10,6/12,2 x 4,2m
4+2
44-51m2
10,6/12,2 x 4,2m
Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.
Domy na zgłoszenie – warunki do spełnienia
Jakie warunki muszą być spełnione, by postawić dom na zgłoszenie?
- dom nie może mieć więcej niż 35m2 powierzchni,
- obiekt wolnostojący,
- na każde 500 m2 działki przypada jeden domek,
- musi być parterowy,
- może mieć antresolę.
Procedury – jak postawić dom na zgłoszenie
Domy mobilne o odpowiedniej wielkości mogą pojawić się na działce dzięki uproszczonym formalnościom. Pomijamy cały proces związany z pozwoleniami na budowę. Jedyne, co należy zrobić, to zgłosić planowane postawienie domu do odpowiedniego urzędu. W tym przypadku, musimy udać się do starostwa powiatowego lub do urzędu miasta. Zgłoszenie musi zawierać kilka informacji: co będzie stawiane na działce, w jaki sposób będzie powiązane z gruntem (lub nie), termin rozpoczęcia prac. Po złożeniu zgłoszenia, należy czekać do 21 dni na brak sprzeciwu.
Dom na zgłoszenie – dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia
Dokumenty, które są niezbędne do zgłoszenia:
- akt własności działki lub akt dzierżawy,
- szkic domku.
Pamiętajmy, że wszystkie szkice dołączone do zgłoszenia nie muszą być narysowane przez architekta, wystarczy prosty rysunek wykonany odręczny.
Czy działka na której chcę postawić domek musi być moją własnością?
Domki mobilne nie są stale połączone z gruntem, dlatego wystarczy umowa dzierżawy, jeżeli nie jesteśmy właścicielami.
Jakie warunki muszą być spełnione, by postawić dom na zgłoszenie?
Dom nie może być większy niż 35 m2, musi być parterowy.
Ile trwa procedura zgłoszenia?
Od złożenia dokumentów, należy czekać 21 dni na odpowiedź z urzędu.