Czy domek mobilny może mieć dach jednospadowy?

Czy domek mobilny może mieć dach jednospadowy?

Dach to zwieńczenie budynku. Jego głównym zadaniem jest przykrycie domu i ochrona przed wpływami atmosferycznymi. Dodatkowo dobrze, by był ozdobą naszego domu. Zwracamy zatem uwagę na jakość materiału, kolorystykę i trwałość dachu. W zależności od usytuowania naszego domu, możemy rozważać różne rodzaje dachu. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że dachy ze względu na konstrukcję, dzielimy na 4 rodzaje: dach płaski, jednospadowy ( inaczej dach pulpitowy), dwuspadowy i wielospadowy. Dlaczego dachy jednospadowe są popularne wśród działkowiczów? Co wpływa na decyzję o wyborze konkretnego rodzaju dachu? Zapoznajmy się konkretnymi argumentami.

Co wpływa na cenę dachu jednospadowego?

Budowa domu to niekończąca się historia wyborów. Zaczyna się w momencie, gdy w naszej głowie kiełkuje pomysł o zakupie domu. Od tej chwili naszą codziennością będzie harmonogram, kontakt z ekipą podwykonawców oraz kontrola budżetu. Zobaczmy, jakie czynniki wpływają na cenę dachu:

  • kształt i powierzchnia dachu – to wpływa na ilość materiału i czas pracy ekipy dekarskiej,
  • rodzaj materiału z którego jest zrobiony dach – jaki rodzaj dachówek jest używany,
  • określenie roboczogodzin pracowników,
  • wszelkie składowe wykończenia: konstrukcja, materiały.

Jeżeli nie umiemy sobie poradzić z oszacowaniem kosztów, skierujmy swoje pytania do ekipy specjalizującej się w tych usługach.

Dach jednospadowy – konstrukcja, charakteryzacja

Dach jednospadowy jednopołaciowy, pulpitowy. Konstrukcja więźby dachowej jest prosta, oszczędna w materiale. Sprawdza się na wąskich posesjach. W porównaniu z innymi dachami, jego budowa może być kilkukrotnie tańsza.

W zależności od miejsca w którym będzie znajdował się dom, dach zostaje zaprojektowany w taki sposób, by najlepiej chronił. W Polsce najczęściej projektowane są dachy spadziste ( kąt nachylenia połaci od 30 do 45°). Wybierane są dlatego, że z połaci łatwiej spadnie śnieg, czy krople deszczu.

Gdzie wykorzystuje się dach jednospadowy?

Poza domkami letniskowymi i domami, dach ten często jest wykorzystywany w zabudowie ogródków działkowych, altan, domków gospodarczych. Taki dach również wykorzystywany jest również, by nadać lekkości bryłom, oddzielić poziomy bądź wyznaczyć strefę.

Popularne jest wykorzystanie takich dachów w budynkach wznoszonych w granicy działki oraz na wąskich działkach.

Wykończenie dachu jednospadowego?

Najważniejsze, by dachowe pokrycie było szczelne. To jest najważniejsze zadanie – ma chronić nasz dom. Nie wprowadzajmy oszczędności tam, gdzie nie jest to konieczne. Wyższa cena pokrycia może wpłynąć na lepszą jakość ochrony. Co więcej, odpowiedni dach zabezpieczy nas przed utratą ciepła czy nadmiernym nagrzaniem domu.

Producenci zadbali o szeroki wybór pokryć dachowych. W zależności od rodzaju dachu ( kąta nachylenia) i kształtu dobieramy odpowiedni materiał. Zarówno doświadczony dekarz jak i architekt podpowiedzą nam jakich błędów uniknąć.

Najpopularniejsze materiały po pokrycia dachów jednospadowych:

  • blachodachówka,
  • dachówka ceramiczna,
  • blacha trapezowa,
  • dachówka betonowa.

Montaż materiałów na dachu jednospadowym jest dość prosty i możemy użyć każdego materiału nadającego się na dachy skośne.

Zalety dachów jednospadowych

Od lat dachy jednospadowe są obecne w budownictwie. Wcześniej najczęściej wykorzystywane w czasie budowy pomieszczeń gospodarczych, altan czy wiat. Teraz z powodzeniem stosuje się w budownictwie domków letniskowym, domów jednorodzinnych. Wśród zalet najczęściej wymienia się: prostą konstrukcję, energooszczędność, duży wybór materiałów. Dodatkowo można z powodzeniem montować również panele fotowoltaiczne ze względu na kąt nachylania dachu.

Polecane domy mobilne

Domek mobilny a

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4m

Od 199 137 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12m x 4/12m

Od 199 137 zł*

Dom mobilny A – duży domek o tradycyjnej bryle, z dużymi przeszkleniami, mix drewna i grafitowych dodatków. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny b

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

3+2

28-48m2

8/12m x 3,5/4m

Od 155 595 zł*

Dom mobilny B – kompaktowy najmniejszy model. Funkcjonalny, praktyczny, nie zajmujący dużo miejsca, o tradycyjnej bryle i czystej skandynawskiej stylistyce. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny c

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

4+2

33-36m2

9,5/10,5m x 3,5m

Od 189 666 zł*

Dom mobilny C – średniej wielkości domek. Praktyczny, funkcjonalny, o nowoczesnej stylistyce, utrzymany w jasnych czystych barwach. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny d

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

4+2

44-51m2

10,6/12,2 x 4,2m

Od 228 411 zł*

Dom mobilny D – duży domek o nowoczesnej bryle z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami, oraz z designerskim wnętrzem. Domek utrzymany w stylistyce łączącej drewno (lub imitację drewna) z grafitowymi dodatkami. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

Domek mobilny e

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

4+2

42-48m2

10,5/12 x 4m

Od 229 518 zł*

Dom mobilny E – duży domek o nowoczesnej architekturze z całkowicie szklaną ścianą szczytową salonu, o minimalistycznej bryle i designerskim wnętrzu. Dostępnych jest wiele wariantów wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu mobilnego w standardzie BASIC i zawiera 23% VAT.

Czy w domku letniskowym można zastosować dach jednospadowy?

Tak, jeżeli tylko konstrukcja dachu jest odpowiednio zaprojektowana.

Czym dach jednospadowy jest bezpieczny?

Tak, dach spadowy to popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie.

Jakie zalety ma dach jednospadowy?

Najważniejsze zalety dachu jednospadowego to energooszczędność i ekonomiczność.