Ogrzewanie w domku na działce bez prądu

Ogrzewanie w domku na działce bez prądu

Zastanawiasz się jak ogrzać domek wakacyjny w przypadku braku prądu na działce? Jest wiele nowoczesnych rozwiązań dzięki którym możesz cieszyć się ciepłem w domku. Grzejniki elektryczne czy agregat prądotwórczy to na szczęście nie jedyny sposób na rozprowadzenie ciepła w domku letniskowym. Montaż instalacji gazowej to alternatywne rozwiązanie, które jest bardzo proste w realizacji. Wybierz najlepszy sposób na ogrzewanie w domku bez energii elektrycznej.

Piece gazowe – który wybrać?

Różne firmy oferują szeroki asortyment podgrzewaczy ciepłej wody użytkowanej (c.w.u). Aby dokonać właściwego wyboru, zwracamy uwagę na:

  • moc urządzenia,
  • sposób zapłonu,
  • technikę spalania,
  • sposób odprowadzenia spalin,
  • jaki rodzaj gazu jest najbardziej optymalny do danego urządzenia.

Wszystkie urządzenia gwarantują wysoki komfort użytkowania przy relatywnie niskich kosztach eksploatacji.

Piece gazowe – jakie są rodzaje?

Najczęściej wybierane piece gazowe:

  • dwufunkcyjny piec gazowy zalecany jest w niewielkich budynkach jednorodzinnych, np. tam, gdzie mamy tylko jedną łazienkę. Wyróżniamy dwa rodzaje ze względu na sposób montażu: wiszące i stojące. Wiszące kotły są znacznie mniejsze od kotłów stojących (te niestety wymagają oddzielnego pomieszczenia). Co ważne, taki piec gazowy nie tylko podgrzeje wodę użytkową ( ciepła woda w kranie), ale również rozprowadzi ciepło po grzejnikach. Dzięki grzejnikom możemy ogrzać domek letniskowy nawet w okresie jesiennym, czy zimowym.
  • centralny podgrzewacz przepływowy to urządzenie, które podgrzewa wodę użytkową w systemie przepływowym. Dzięki temu zasila kilka punktów poboru wody w tym samym czasie. Są to niewielkie urządzenia, dzięki czemu nie zajmujemy dużej przestrzeni. Ten typ pieca instalujemy w pobliżu łazienki i kuchni.

Nowoczesne piece gazowe mają ciekawy design, pracują w sposób cichy, są bezpieczne i posiadają wszelkie atesty oraz systemy zabezpieczeń. Jest to dobre rozwiązanie dla działek, gdzie jest brak prądu.

Piec wolnostojący koza – rodzaje, właściwości

Warunkiem koniecznym do spełnienia, by móc cieszyć się widokiem kozy w salonie jest przewód kominowy lub wentylacyjny. Jeżeli dom nie ma posiada tych rozwiązań, ale zależy nam na ogrzewaniu piecem wolnostojący, można dobudować komin zewnętrzny. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale warte uwagi, jeżeli nie wyobrażamy sobie jesiennych wieczorów bez widoku palącego się drewna w salonie.

Koza nadaje charakteru pomieszczeniu, w którym się znajduje – żeliwne są bardzo eleganckie, zdobione dekoracyjnie. Wnętrze jest wyłożone cegłą szamotową co pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła. Producenci zadbali, by kozy żeliwne pasowały do różnych wnętrz i często znajdziemy różne wersje kolorystyczne.

Obok żeliwnych znajdujemy kozy stalowe. Są lżejsze, produkowane w inny sposób. Dzięki technologii CNC są wykonane bardzo precyzyjnie. Zaprojektowane w ten sposób, by każdemu wnętrzu dodały wyjątkowości.

Bez względu na jakość wykonania kozy musimy pamiętać, że urządzenia te emitują ciepło i należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Podłoże na którym stawiamy kozę musi być wykonane z materiałów niepalnych ( kamień, płyta, blacha). Wszystkie łatwopalne przedmioty oddalmy maksymalnie od źródła ciepła – pamiętajmy tutaj szczególnie o firankach, poduszkach, meblach. Uczulmy również użytkowników – szczególnie najmłodszych – żeby uważać przy otwieraniu drzwiczek.

Mimo wielu zalet, kozy mają też wady o których nie możemy zapomnieć podczas dokonywania wyboru. Pamiętajmy, że nie traktujemy kozy jako jedynego i głównego źródła ciepła- chociażby dlatego, że nagrzewa ona tylko pomieszczenie w którym się znajduje. Przy dużych powierzchniach piec jest mało wydajny. Jeżeli zależy nam tylko na kozach, to możemy kupić kilka sztuk do każdego pomieszczenia, ale zwiększy nam to koszty inwestycji.

Zanim kupimy konkretny model, sprawdźmy jaka moc będzie niezbędna do ogrzania danego pomieszczenia.

Kominek jako źródło ciepła

W świetle przepisów prawa, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Takie rozwiązanie wchodzi w grę, gdy zostanie połączony z instalacją grzewczą. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli kominek jest w salonie, to zamieniamy to pomieszczenie w kotłownię. Nasz przytulny salon zostanie przyprószony sadzą i będziemy musieli szczególnie zadbać o czystość (zwiększona praca).

Poziom pyłów w pomieszczeniu przekroczy dopuszczalne normy i zaczniemy oddychać smogiem. Kolejną niedogodnością jest ciągła weryfikacja ognia w kominku. Nie możemy pozostawić bez opieki kominka przez co nie możemy być na zewnątrz i cieszyć się urokami natury. Najgorsze, co może nas spotkać podczas silnych mrozów to zamarznięcie wody w instalacjach. Niestety, zamarznięta woda może doprowadzić do uszkodzeń instalacji.

Piecyk gazowy – jako źródło ogrzewania pomieszczeń

Piecyk gazowy zasilany jest butlą z gazem. W zależności od powierzchni pomieszczeń, wybierzmy odpowiednią wielkość butli i piecyka.

Ponieważ większość modeli jest na kółkach, można wykorzystywać go w różnych pomieszczeniach. Nie wymaga podłączeń do komina. Jest on lekki, zajmuje niewiele miejsca.

Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ najtańsze modele dostępne są od kilkuset złotych.

Warto zwrócić na jakość wykonania i zabezpieczenia, gdyż obecność gazu wpływa na ryzyko zapłonu. Nie zostawiajmy włączonego piecyka bez nadzoru.

Alternatywne sposoby oświetlenia na działce

Zastanawiające jest również, jak możemy oświetlić działkę w przypadku braku prądu. Obecnie możemy sięgnąć np. po panele fotowoltaiczne. Przy dobrze dobranej instalacji solarnej możemy dostarczyć do 50% energii niezbędnej do zaopatrzenia światła. Popularne są również lampy solarne. Często używane są w ogrodach, na balkonach. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie lamp solarnych z czujnikiem ruchu, dzięki czemu włączą się wtedy gdy będzie to konieczne.

Mamy zatem w zasięgu ręki rozwiązanie, które przekłada się na wysoką energooszczędność. Lampy solarne wykorzystujemy w nasłonecznionym miejscu – sprawdźmy gdzie na działce będzie najlepsze miejsce na nie. Jeżeli postawimy lampy w półcieniu, nie będą one spełniały swojej funkcji gdyż nie naładują się odpowiednią mocą. Pamiętajmy, by po sezonie letnim, schować lampy – w czasie zimy szybciej będą zużywane akumulatory. Jeżeli schowasz je do wnętrza przedłużysz ich żywot.

Lampy solarne do ogrodu na działce

Przy wyborze lamp solarnych zwracamy na najważniejsze kryterium, czyli skuteczność świetlną. Skuteczność świetlna określa, z jaką efektywnością energia elektryczna przekształcana jest w światło. Lampy solarne w ogrodzie muszą mieć wyższą wartość parametru, by z powodzeniem oświetlić ciągi komunikacyjne. Niższe parametry pozwolą nam cieszyć się oświetleniem wewnątrz domu, np. w wąskim przedpokoju.

Nie zapominajmy o szczelności lamp – to bardzo ważne w przypadku ogrodu. Zadbajmy, by lampy miały najlepszą ochronę przed kurzem, zabrudzeniami, wodą. Na rynku dostępne są modele z czujnikiem ruchu i przy wyborze tej lampy, warto wybrać model o wyższej klasie szczelności.

Lampy ogrodowe mają także funkcję wykrywania zmierzchu, czyli świecą dopiero od momentu gdy zrobi się ciemniej na dworze. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup lamp wyposażonych w czujniki ruchu. To pozwoli nam na optymalne wykorzystanie oświetlenia. Lampy będę zapalać się tylko wtedy, gdy na prawdę tego potrzebujemy.

Wieczorne rozmowy na tarasie bądź w altanie mogą odbywać się również przy lampach solarnych. Lampy te różnią się od tych wbijanych w ziemię – są zróżnicowanej wielkości i różnych kształtów.

Polecane domy modułowe

Dom modułowy MG 1

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

4+2

32-66m2

6,5/10 x 5/6,6m

Od 134 808 zł*

Dom modułowy MG 1 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o tradycyjnej architekturze, z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza oraz wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 2

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

4

31-63m2

6,6/10,4 x 5,1/6,7m

Od 145 755 zł*

Dom modułowy MG 2 – parterowy dom, składający się z dwóch modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości, wariantów funkcjonalnych wnętrza jak i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 3

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

4+2

45-81m2

6,6/10,7 x 5,1/6,1m

Od 260 145 zł*

Dom modułowy MG 3 – dom z poddaszem użytkowym, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Domek o nowoczesnej architekturze i prostej bryle z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

Dom modułowy MG 4

4+2

48-86,6m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

4+2

48-87m2

7,8/10,4 x 5/6,1m

Od 292 986 zł*

Dom modułowy MG 4 – domek z poddaszem, składający się z czterech modułów dostarczanych na działkę jako kompletne wykończone i zestawianych w jedną całość. Dom o tradycyjnej architekturze z dwuspadowym dachem. Dostępnych jest wiele wersji wielkości domu, wariantów funkcjonalnych wnętrza i wykończenia elewacji.

* Podana cena dotyczy najmniejszego wariantu domu modułowego w standardzie DEVELOPER i zawiera 23% VAT.

Dobra izolacja domku na działce

W przypadku braku odpowiedniej izolacji, nawet najlepszej jakości sprzęty nie zagwarantują nam odpowiedniego ogrzewania. Domek letniskowy należy przygotować na chłodniejsze dni – z pomocą przyjdą nam dostępne na rynku profesjonalne izolatory ciepła oraz domowe, od lat znane sposoby. Profesjonalne sposoby na ocieplenie budynku to użycie wełny mineralnej, drzewnej czy pianki. W zależności od możliwości finansowych można wybrać materiał, który będzie odpowiadał budżetowi. W przypadku braku dużych nakładów finansowych, warto porównać wcześniej rozwiązania i wybrać te najbardziej odpowiadające.

Jeżeli planujemy ocieplić domek należy w pierwszej kolejności sprawdzić w jaki sposób ciepło ucieka z domku. Warto przyjrzeć się oknom i drzwiom – to przez nie są zazwyczaj największe straty ciepła. Czasami prosta regulacja okien, grubsze zasłony czy wałki uszyte na wymiar. Te najprostsze działania pozwolą nam zabezpieczyć przed stratami ciepła, co ma ogromne znaczenie szczególnie w domach bez centralnego ogrzewania z sieci miejskiej.

Czy piec gazowy to dobry sposób na ogrzewanie w domku na działce bez prądu?

Na rynku jest dostępna szeroka oferta. Sprawdź, który piec będzie spełniał Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że moc pieca dobieramy do wielkości pomieszczeń i rodzaju ich użytkowania.

Gdy brak prądu na działce – jakie są inne możliwości ogrzania wnętrza?

Piec gazowy z odpowiednim systemem to bardzo dobre rozwiązanie.

W moim domku letniskowym jest brak prądu, jak mogę mieć ciepłą wodę?

Piece gazowe to jedno z najlepszych rozwiązań dla właścicieli domków letniskowych bez prądu.